لینک های دسترسی

Breaking News

کمک 16 میلیارد دالری جامعه جهانی برای افغانستان


کنفرانس بین المللی توکیو با شرکت حدود 70 کشور و سازمان های بین المللی برای کمک به افغانستان روز یک شنبه پایان یافت.

کشور های کمک کننده متعهد شدند تا پس از سال 2014 و پایان روند خروج قوای خارجی از افغانستان، در مدت چهار سال 16 میلیارد دالر را به آن کشور کمک کنند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس توکیو از جامعۀ جهانی خواست تا افغانستان را تنها نگذارند.

کرزی ابراز امیداوری کرد تا بر اساس دیدگاه ستراتیژیک برای دهۀ تحول، مسیر اقتصادی افغانستان تضمین گردد.

یوشیکو نوده، نخست وزیر جاپان و مقامات ایالات متحده گفتند که افغانستان باید قوت خویش را در راستای روند بازسازی نشان دهد و این روند را باید با بهبود حکومت داری آغاز کند.

آقای نوده اضافه کرد که در عین حال، جامعۀ جهانی باید با اعلام تعهدات مشخص مالی در حالی در کنار افغانستان بایستد که آن کشور تا اخیر سال 2014 انتقال مسوولیت های امنیتی را تکمیل می کند.

جاپان اعلام داشت که آن کشور تا سال 2016 میلادی مبلغ سه میلیارد دالر را به افغانستان کمک میکند.

از جانب دیگر بن کی مون، منشی عمومی سازمان ملل متحد، تعهدات جامعۀ جهانی را به افغانستان مبارکباد گفته و ابراز خرسندی کرد.

آقای بن افزود که با خروج نیروهای آیساف در پایان سال 2014 کمک جامعۀ جهانی با افغانستان و با مردم آن کشور مهم است تا آنها از نقطه نظر ثبات سیاسی و اجتماعی، رشد اقتصادی و حقوق بشر به پا بایستند.

در همین حال هلری کلنتن، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که کمک های مالی ایالات متحده در بخش رشد اقتصاد و اصلاحات مورد نیاز، افغانستان را معاونت خواهد کرد. کلنتن تاکید که امنیت افغانستان تنها به عدم موجودیت جنگ ارزیابی شده نمی تواند. او گفت که امنیت افغانستان باید بر اساس فرصت های اقتصادی و اشتغال برای مردم و عقاید مردم آن کشور مورد بررسی قرار گیرد که آیا حکومت افغانستان به نیازمندی های آنها رسیدگی کرده می تواند یا خیر.

میزبانان جاپانی پیش از برگزاری کنفرانس توکیو ابراز امیدواری کرده بودند تا سالانه تعهد چهار میلیارد دالری را برای افغانستان کسب کنند و نتیجۀ این کنفرانس نیز در مطابقت با توقعات آنها بود.

XS
SM
MD
LG