لینک های دسترسی

Breaking News

دروازۀ اعمارشده در خط دیورند در منطقه انگوراده ویران شد


هنوز دولت افغانستان در مورد بازشدن گذرگاه انگوراده یا ویران‌شدن دروازۀ اعمارشده در این ساحه، واکنش رسمی نشان نداده است.

مقامات ولایت پکتیکا می‌گویند، دروازۀ سرحدی که از سوی نظامیان پاکستانی در ساحۀ انگوراده اعمار شده و به افغانستان سپرده شده بودند، از سوی اقوام مستقر در دو سوی خط دیورند روز گذشته ویران گردید.

این دروازه در ساحۀ انگورادۀ ولایت پکتیکا اعمار گردید؛ اما سال گذشته به حکومت افغانستان سپرده شده بود که کار تخریب آن از روز گذشته تا کنون از سوی اقوام دو سوی خط دیورند در اعتراض به ممانعت رفت‌وآمد آنان از این مسیر از سوی نظامیان پاکستانی، آغاز گردید و امروز هم جریان دارد.

بختیارگل زدران رئیس شورای ولایتی پکتیکا به صدای امریکا گفت، مردم محل زمانی این کار را کردند که مرزبانان پاکستان، مسیر انگورده را به روی مردم به صورت دوامدار مسدود ساختند.

آقای زدران گفت "اقوام دو طرف خط تحمل نکردند که در بین شان، تقسیم شوند؛ سرانجام حوصلۀ آن به سر رسید و به ویران‌کردن این دروازه توافق کردند".

رئیس شورای ولایتی پکتیکا، همچنان گفت، دولت به تصمیم مردم احترام کامل دارند و نمی‌خواهد که در این موضوع مداخله کند.

حاجی نور ولی یک بزرگ قومی ولسوالی برمل پکتیکا به صدای امریکا گفت، دروازه به صورت کُلی ویران شد؛ اما در انتظار بازشدن راه از سوی نظامیان افغان و پاکستانی استند.

او افزود "انگوراده که با منطقۀ وانه وزیرستان جنوبی همجوار واقع شده است، در دو طرف قوم احمدزی ساکن اند؛ ما هیچگاهی از یکدیگر جدا نمی‌شویم".

هم‌زمان با این، ظفر اسلام یک مقام وزیرستان شمالی به برخی رسانه‌ها گفته است، پس از چندین جلسه میان مقامات افغان و پاکستانی، توافق شده است که این مسیر باز گردد.

این مقام پاکستانی گفته است، با مسدودشدن این مسیر، به تاجران دو طرف زیان مالی رسیده است؛ او ابراز امیدواری کرد که به زودی رفت و آمد به دو سوی خط آغاز گردد.

هنوز دولت افغانستان در مورد بازشدن گذرگاه انگوراده یا ویران‌شدن دروازۀ اعمارشده در این ساحه، واکنش رسمی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG