لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن: در استراتیژی جدید، ممکن حملات هوایی در افغانستان افزایش یابد


نیروی هوایی ایالات متحده ممکن حملات خود را در افغانستان شدت ببخشد و برنامه آموزش نیروی هوایی افغان را گسترش بدهد.

جنرال دیوید گولدفین، لوی درستیز نیروی هوایی ایالات متحده با بیان این مطلب افزود این اقدام بخش از استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان خواهد بود که روز دوشنبه توسط رئیس جمهور ترمپ اعلام شد.

جنرال گولدفین اذعان کرد که روند "تفسیر" این استراتیژی به اقدامات عملی تازه آغاز شده است.

جنرال گولدفین که بلندترین مقام نظامی نیروی هوایی ایالات متحده می باشد همچنین گفت که "ممکن" سهم نیرو های تحت امرش در جنگ افغانستان افزایش یابد.

او افزود که پس از تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر افزایش حملات بر جنگجویان گروه طالبان، نیروی هوایی امریکا امکان افزایش این نیروها به شمول نقش بیشتر در حمایت از نیرو های زمینی آن کشور در افغانستان را بررسی می کند.

لوی درستیز نیروی هوایی امریکا گفت که امکان گسترش برنامه آموزش پیلوت های نظامی افغان نیز تحت بررسی قرار دارد.

دونالد ترمپ هنگام اعلام استراتیژی جدید واشنگتن گفت که ایالات متحده طرح خود در مورد افزایش سربازان امریکایی در افغانستان را فاش نخواهد کرد اما یک مقام ارشد حکومت ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته است که روند اعزام سربازان امریکایی به افغانستان به زودی آغاز می شود.

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه گفت که در مورد شمار سربازان امریکایی در افغانستان پس از بررسی این موضوع توسط مقام های ارشد نظامی کشورش تصمیم گرفته خواهد شد.

مقام های نظامی ایالات متحده در زمان حکومت بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین آن کشور به خاطر وضع محدودیت بر حمله بر اهداف گروه طالبان به شمول مراکز آموزشی آنان خشمگین بودند. در آن زمان، نیرو های امریکایی تنها زمانی اجازه داشتند به جنگجویان گروه طالبان حمله کنند که طالبان تهدید مستقیم را به سربازان امریکایی متوجه می کردند و یا دست به یک حمله بزرگ علیه حکومت افغانستان می زدند.

اما هیتر ویلسن، مسؤول ملکی نیروی هوایی ایالات متحده گفت به نظر می رسد که دونالد ترمپ انعطاف پذیری بیشتر به سربازان امریکایی برای حمله به گروه طالبان داده است.

خانم ویلسن گفت: "واضح است که لوی درستیز های نیرو های نظامی (امریکا) روی طرح های شان کار خواهند کرد و پیشنهادات شان را ارایه می کنند اما به نظرم رهنمود از سوی رئیس جمهور بسیار روشن بود... ما دست به عملیات تهاجمی خواهیم زد و این شبکه های دهشت افگن را منهدم خواهیم ساخت."

لوی درستیز نیروی هوایی ایالات متحده نیز به دادن صلاحیت بیشتر به نیرو های امریکایی از سوی دونالد ترمپ به خاطر هدف قرار دادن گروه طالبان اشاره کرد و گفت: "به نظرم این (موضوع) که بسیار واضح و روشن در سخنرانی مطرح شد، در اولویت او (دونالد ترمپ) قرار دارد."

کارشناسان می گویند که با در نظر داشت حضور شمار کنونی سربازان امریکایی در افغانستان، سهم نیروی هوایی ایالات متحده در جنگ افغانستان کمتر است.

در بسیاری موارد، پایگاه های نظامی امریکا در کشور های شرق میانه چون قطر و امارات متحده عربی حمایت های لازم را به حملات هوایی نیرو های امریکایی در افغانستان فراهم می کند.

به نظر کارشناسان، افزایش حملات هوایی امریکا بر اهداف گروه طالبان و داعش، مستلزم اختصاص دادن منابع بیشتر نظامی امریکا برای جمع آوری معلومات استخباراتی و حمایت از نیرو های زمینی امریکا در افغانستان می باشد.

XS
SM
MD
LG