لینک های دسترسی

Breaking News

پالیسی جدید امریکا: عقب نشینی قوای افغان از مناطق دور افتاده


مقامات امریکایی گفته اند که ادارۀ دونالد ترمپ از نیرو های افغان که از حمایت ایالات متحده برخوردار است، خواسته است تا از مناطق کم جمعیت افغانستان عقب نشینی کنند.

روزنامۀ نیویارک تایمزبه نقل از سه مقام امریکایی که نام های شان ذکر نشده است، گزارش می دهدکه این پالیسی بخشی از استراتیژی جدید رئیس جمهور ترمپ است که جزئیات آن اعلام نشده بود.

در این گزارش آمده است که هدف چنین اقدام، از یک سو جلوگیری از حملات علیه قوای نظامی افغانستان در مناطق آسیب پذیر آن کشور است و از سوی دیگر، این پالیسی موجب خواهد شد تا فعالیت نیرو های افغان برای تامین امنیت شهر های عمدۀ آن کشور متمرکز شود.

در این گزارش آمده است که این پالیسی موجب خواهد شد تا طالبان و سایر گروه ها مناطقی را که از قبل در تصرف خود دارند، تحت کنترول خود حفظ کنند و حکومت افغانستان امنیت مراکز شهر های عمده مانند کابل، کندهار، کندز و جلال آباد را تامین کند.

رئیس جمهور جمهور ترمپ زمانیکه سال گذشته استراتژی جدید اداره اش را برای کشور های جنوب آسیا و افغانستان اعلام کرد، تاکید داشت که طالبان و گروه دولت اسلامی یا داعش "باید بدانند که آنان هیچ جایی برای پنهان شدن ندارند و هیچ جایی فرا تر از قدرت امریکا و اردوی امریکا وجود ندارد."

اما در این گزارش آمده است که این تصمیم حکومت خواهد بود که آیا از مناطق دور افتاده نیرو های اش بیرون کند یا خیر. نیوریاک تایمز به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده نوشته است که شماری از فرماندهان افغان در برابر چنین پالیسی امریکا ایستادگی کرده اند و از مناطق دور افتاده عقب نشینی نکرده اند، زیرا آنان به این باوراند که در صورت عقب نشینی، مردم محل فکر خواهند کرد که در برابر آنان "خیانت" صورت گرفته است.

اما حمدالله محب، سفیر افغانستان در شهر واشنگتن دی سی در یک پیام ایمیل به نیویارک تایمز گفته است که بر اساس پالیسی قرار نیست که نیرو های افغان مناطق دور افتاده را ترک کنند و آنرا به طالبان واگذار کنند.

سفیر افغانستان در واشنگتن دی سی اما تاکید کرده است که حکومت افغانستان در وهلۀ نخست در نظر دارد تا امنیت شهر ها را تامین کند و سپس به تامین امنیت مناطق دور افتاده تمرکز کند.

بر اساس گزارش ادارۀ سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار،در حال حاضر "حکومت افغانستان از جمع ۴۰۷ ولسوالی، کنترول ۲۲۹ ولسوالی (۵۶.۳ درصد قلمرو) را در دست دارد، در حالیکه طالبان بر ۵۹ ولسوالی (۱۴.۵ درصد قلمرو) تسلط داشته و دو طرف، حکومت و طالبان، برای مسلط شدن بر ۱۱۹ ولسوالی دیگر (۲۹.۲ درصد قلمرو) درگیر اند.

XS
SM
MD
LG