لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور امریکا می گوید 'حق کامل' عفو خویش را دارد


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در تویترش نگاشته است که او "مطلقاً حق دارد" تا خود را عفو کند. آقای ترمپ همچنان در یک پیام جداگانه در تویترش، تحقیقات در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات دو هزار و شانزدۀ ریاست جمهوری امریکا را غیرقانونی خوانده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از آغاز کار در قصرسفید، پذیرفته شده را همواره نادیده گرفته و محدودیت صلاحیت های کاری خود را به آزمون کشانیده است. اما، اظهارات اخیرش بخصوص در مورد عفو کردن خودش، بحث های داغ را میان حقوقدانان بوجود آورده است.

سوسن لو بلاچ، استاد حقوق در پوهنتون جورج تاون می گوید "فکر نمیکنم که رئیس جمهور خود را عفو کرده بتواند. فکر میکنم محکمه و قانون به آن نه خواهد گفت. همچنان اگر رئیس جمهور خود را عفو کند، کانگرس او را مواخذه خواهد کرد."

مشاورین حقوقی رئیس جمهور ترمپ تلاش دارند تا این را وانمود سازند که از نقطه نظر حقوقی رئیس جمهور صلاحیت وسیع دارد و میتواند که به تحقیقات در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١٦ امریکا و تبانی احتمالی نزدیکان خود را با آن کشور، خاتمه بدهد و یا هم خود را عفو کند. این امر سخنگوی قصرسفید را دیروز با سؤالات مشخص خبرنگاران مواجه ساخت.

خبرنگار از سارا هکبی سندرز، سخنگوی قصرسفید پرسید "آیا رئیس جمهور باور دارد که بالاتر از قانون است؟" خانم سندرز پاسخ داد "مطمئنا که نه. رئیس جمهور هیچ کار نادرست نکرده است."

خبرنگار بار دیگر پرسید "سؤال این نیست که آیا او چیزی نادرست کرده است یا خیر. سؤال اینست که آیا رئیس جمهور به این باورست که قانون اساسی یک سیستم را پیش بینی کرده که براساس آن رئیس جمهور خود را عفو کرده میتواند و یا رئیس جمهور بالاتر از قانون است؟"

سخنگوی قصر سفید پاسخ داد "یقینا که قانون اساسی بسیار واضح است. اما بار دیگر می گویم که رئیس جمهور هیچ چیز نادرست انجام نداده و ما نیز در این مورد نگران نیستیم."

اظهارات اخیر رئیس جمهور ترمپ، قانونگذاران امریکایی را نیز در فکر غرق کرده است. جان کنیدی و لنزی گراهام، دو سناتور برجستۀ حزب جمهوریخواه، در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که آیا رئیس جمهور صلاحیت عفو خود را دارد یا خیر؟

جان کنیدی، سناتور جمهوریخواه می گوید "من قانون اساسی را از سر تا آخر خوانده ام، با چنین چیزی در آن روبرو نشده ام. در قانون مشخصاً به این موضوع اشاره نشده است و نه هم من تحقیق کرده ام. در نهایت چنین یک موضوع ممکن به محکمۀ عالی کشور راجع خواهد شد، اما امیدوارم که به آن سرحد نرسیم."

لنزی گراهام، سناتور جمهوریخواه می گوید "نمیدانم، فکر میکنم که کار خوب نخواهد بود. اما از لحاظ حقوقی نمیدانم. مردم فهمیده تر از من استند که شما میتوانید از آنان سؤال کنید."

وکلای مدافع دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ماۀ جنوری با فرستادن یک نامه به هیات حقیقت یابی که مداخلۀ روسیه را در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١٦ امریکا بررسی میکند، نگاشته بودند که رئیس جمهور نمی تواند بر اساس یک احضارنامه گواهی بدهد.

طبق نامه این هیات، رئیس جمهور ترمپ با برکنار کردن رئیس ادارۀ تحقیقات فدرال یا اف بی آی، قانون را نقض نکرده است، زیرا به گفتۀ آنان رئیس جمهور صلاحیت وسیع داشته و میتواند تحقیقات روسیه را پایان ببخشد.

XS
SM
MD
LG