لینک های دسترسی

Breaking News

بحث مداخله روسیه هنوز سردرگمی برای ترمپ است


دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده با حضور ناگهانی در برابر جمعی از بازدید کنندگانی که مصروف دیدار از قصر سفید بودند، آنان را متعجب و غافلگیر ساخت. روند سیر و دیدار از قصر سفید پس از هفته ها روز سه شنبه دوباره آغاز شد.

اما شان سپایسر، سخنگوی قصرسفید یکبار دیگر موقف دفاعی خود را در مورد تویت اخیر رئیس جمهور ترمپ مبنی بر استراق سمع برج ترمپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری حفظ کرد.

از سخنگوی قصر سفید سوال شد که آیا شواهدی وجود دارد تا ادعای اخیر آقای ترمپ را تقویت بخشد. اسپایسر گفت "فکر می کنم هوشمندانه ترین و مشورتی ترین راه برای رسیدگی به اوضاع، سوال کردن کمیته های استخباراتی مجلس نمایندگان و سنا است که از پیش در روند تحقیقات این موضوع و سایر افشاگری معلومات سری می باشد."

بارک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و جمیز کلاپر، رئیس پیشین ادارۀ استخبارات ملی امریکا این اتهامات را رد کرده اند.

جمیز کلاپر گفت که همچو رویداد أصلا رخ نداده است. آقای کلاپر گفت "هیچ استراق سمعی در برج ترمپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده توسط هیچ گروه استخبارات ملی این کشور انجام نشده است."

آقای ترمپ خواهان تحقیقات در مورد ادعایش مبنی بر دخالت بارک أوباما در این روند شده اما الن موریسن، تحلیل مسایل قانونی می گوید سوالات زیادی در این باره وجود دارد.

موریسن گفت "سوال نخست یک در بارۀ قانونی بودن آن نه بلکه در مورد حقانیت می باشد. آیا شواهد و یا کدام اساسی وجود دارد؟ تاهنوز هیچ شواهد اساسی مگر شک و گمان وجود ندارد. سؤ ظن و بدگمانی نمی تواند برای آغاز یک تحقیق موجود کافی باشد."

کمیته های استخباراتی هر دو مجلس کانگرس امریکا و ادارۀ تحقیقات فدرال این کشور، تحقیقات را در مورد ارتباطات احتمالی میان ستاد انتخاباتی دونالدترمپ و حکومت روسیه آغاز کرده اند.

اما دموکرات ها به شمول سناتور دیان فاین شتاین خواهان یک تحقیقات وسیعتر و مستقلانه می باشد. سناتور فاین اشتاین گفت "نهایت مهم است که مردم امریکا به تحقیقات باور داشته باشند ولو اینکه هیچ نشانۀ از تضاد منافع و یا نفوذ سیاسی نداشته باشد."

اما چک گراسلی، سناتور جمهوریخواه می گوید تاهنوز برای آنگونه تحقیقات خیلی زود است.

جان فیهری، سیاستمدار جمهوریخواه می گوید باتوجه به ادامۀ استفادۀ تویتر از سوی رئیس جمهور ترمپ، جنجال های روسیه به یک دردسر بزرگ سیاسی برای قصرسفید مبدل شده است.

فیهری گفت "برای من واضح نیست که آیا این بخشی از یک ستراتیژی همآهنگ است یا بیانگر اندیشۀ وی می باشد. اینهم واضح نیست که آیا به حل این مسایل می پردازد یا اینکه روند عادی تازه یی است که ما باید باآن خود را خو دهیم."

در عین حال، مقامات در واشنگتن از نزدیک اظهارات قصرسفید و صفحۀ تویتر رئیس جمهور ترمپ را مورد دقت و تحت مراقبت قرار دهند.

XS
SM
MD
LG