لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر ترکیه برای اسراییل پس از چهار سال تاخیر گماشته شد


ترکیه پس از چهار سال تاخیر، سرانجام سفیر خود را برای اسراییل تعیین کرد، گزینشی که گامی به سوی عادی سازی روابط میان دو کشور تلقی می‌شود.

رسانه‌های ترکیه ناوقت روز جمعه ۱۱ نومبر (۲۰ عقرب) گزارش دادند که ساکیر اوزکان تورونلار،‌ دپلومات کهنه‌کار که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ به حیث سرقنسول ترکیه در بیت‌المقدس ایفای وظیفه‌ می‌کرد، طی فرمان ریاست جمهوری آن کشور به حیث سفیر ترکیه در اسراییل تعیین شده است.

انقره پس از آن در ماه می ۲۰۱۸ میلادی سفیر خود را از اسراییل فراخواند که نظامیان اسراییلی ده‌ها فلسطینی را کشتند. اسراییل نیز در واکنش به این اقدام انقره، سفیر خود را از ترکیه فراخواند.

پس از آن، روابط میان رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، و بنیامین نتنیاهو، صدراعظم پیشین اسراییل، به دلیل پالیسی‌های اسراییل در مقابل فلسطینی‌ها تیره شد.

با آنهم، رییس جمهور اردوغان پس از آن که نتنیاهو در اوایل ماه جاری میلادی برندهٔ انتخابات اسراییل شد، برایش پیام تبریکی ارسال کرد.

پیش از این،‌ وزیر خارجۀ ترکیه به تاریخ ۱۷ اگست ۲۰۲۲ پس از یک دهه‌تنش گفت که کشورش تصمیم گرفته تا روابط دپلوماتیک خود را با اسراییل از سر بگیرد، اما تاکید کرد چنین تصمیم به این معنی نیست که انقره از حمایت فلسطینی‌ها دست می‌کشد.

مولود چاووش اوغلو، در آن زمان گفت: " همان گونه که همواره گفته‌ایم، به دفاع از حقوق فلسطینی‌ها ادامه خواهیم داد."

وزیر خارجۀ ترکیه، تبادلۀ سفیران میان دو کشور را برای بهبود روابط دوجانبه مهم خواند و گفت که این تصمیم به انقره فرصت خواهد داد تا برای علایق فلسطینی‌ها در غزه، کرانۀ غربی و بیت‌المقدس لابی‌گری کند.

انقره، بیت‌المقدس را به صفت پایتخت اسراییل به رسمیت نشناخته و سفارت ترکیه در اسراییل در تل ابیب موقعیت دارد.

روابط ترکیه و اسراییل در سال ۲۰۱۰ پس از آن پرتنش شد که ۱۰غیرنظامی ترک در حملۀ نظامیان اسراییلی بر یک کشتی امدادرسانی ترکی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG