لینک های دسترسی

نزدیکی روابط کُردها با غرب، انزوای بیشتر ترکیه


اعضای مهم حزب دموکراتیک وحدت یا پی وای دی که به تازگی در برابر گروه دولت اسلامی در کوبانی سوریه به پیروزی دست یافت، جناح نظامی این حزب از طرف فرانسوا هولاند، رئیس جمهور فرانسه، در قصر الیسی دعوت شده اند.

باوجود این حقیقت که انقره حزب وحدت دموکراتیک را یک گروه دهشت افگن می نامد، پاریس سعی نکرد که این دیدار را مخفی نگه دارد، بلکه عکس هایی را از رئیس جمهور فرانسه که با رهبران کردی در لباس نظامی حین گفتگو نشان داد.

سمیع ادیز، نویسنده امور دپلوماتیک در روزنامه طرف و وب سایت المانیتور می گوید که بازدید پاریس یک اهمیت سمبولیک دارد.

ادیز می گوید "این درواقعیت به حزب وحدت دموکراتیک اعتبار حقوقی می بخشد و این درحالی است که ترکیه به صورت رسمی آن را یک جناح از پی کی کی می داند. در انکشافات اخیر هولاند این کردها را می پذیرد. مقامات حزب دموکراتیک وحدت حتی رهبران شان با حکومات کشورهای غربی در تماس بوده اند."

بسیاری از کردها، درترکیه و سوریه حکومت ترکیه را متهم به رسانیدن کمک به گروه دولت اسلامی در کوبانی می کنند، اتهامی که آن را این کشور به شدت رد می کند.

چنگیز اختر سیاستمدار مشهور در پوهنتون سلیمان شاه می گوید که ترکیه آماده است تا انزوای بین المللی را بپذیرد زیرا تهدیدی را از کوبانی و بیشتر مناطق کردستان سوریه احساس می کند.

آقای اختر می گوید "کردها در کوبانی برخلاف میل ترکیه پیروز شدند. به سبب کوبانی، و روجاوا به صورت عموم، کردستان سوریه لابراتواری است که می تواند امتحانی برای خودمختاری باشد، چیزی را که کردهای ترکیه نیز خواهان آن است."

تحلیلگران می گویند که رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه درمحضر عام اعلام تغییر رژیم را درسوریه کرد، او می خواست به این ترتیب اداره اوباما را برای حمله بر رژیم اسد در سوریه ترغیب کند، اما واشنگتن نسبت به این عمل متردد می باشد.

یکی از موانع این بوده است که کردان عراق در کردستان این کشور از امریکایان می خواهند تا پایگاهی را در خاک آنها اعمار کند. ادیز می گوید این حرکت هرگاه اتفاق بیفتد، عواقب وسیعی خواهد داشت.

ادیز می گوید "این موضوع این مفهوم را می رساند که آنها زیاد و کم به این تصمیم رسیده اند که درصورتیکه این تسهیلات را ترکیه نتواند فراهم کند، فراهم شود." او افزود "این به طور واضح بخشی از بحث هایی است که برای عملیات علیه گروه اسلامی در جریان است. اما فراموش نباید کرد که اینکار در ٢٠٠٣ نیز وقتی امریکایان می خواستند تا درعملیات عراق از ترکیه استفاده کنند صورت گرفت. هرگاه چنین انکشافی صورت گیرد درین صورت این یک مسئله بسیار مهم از نقطه نظر روابط با امریکا و موقف آن در ناتو رخ خواهد داد."

در این ماه آقای اردغان، اعتراف کرد که روابط ضعیف بین ایالات متحده و ترکیه و تجرید وسیع دپلوماتیک کشور واقعیت دارد، اما تاکید ورزیده که موقف اصولی ترکیه به مرورزمان مورد تایید و حمایت در جهان قرارخواهد گرفت.

اصلی ایدین تاسباس، تحلیلگر امور سیاسی می گوید احمد داود اغلو، صدراعظم ترکیه از تجرید کشورش نگران است، و می خواهد در آینده مسایل را به نحو دیگری انجام خواهد داد و حیثیت قبلی ترکیه را دوباره اعاده خواهد کرد.

تحلیلگران هشدار می دهند که هر گاه روابط میان ترکیه و متحدین غربی آن به طور فزاینده روبه خرابی رود، در این صورت این کار موقف جنبش های کردی را درمنطقه تحکیم خواهد بخشید.

گزارشگر: دوریان جونز، خبرنگار صدای امریکا در استانبول

ترجمه: عبدالواجد عادل

XS
SM
MD
LG