لینک های دسترسی

Breaking News

نشست رهبران روسیه، فرانسه و آلمان و ترکیه پایان یافت


رهبران روسیه، فرانسه و آلمان بروز شنبه برای نشست چهارجانبه یی روی هدف یافتن راه حل به جنگ داخلی سوریه، در استانبول ملاقات کردند.

رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و انگلا مرکل صدراعظم آلمان در این نشست بود.

این گردهمایی با صدور اعلامیه یی روی استمرار آتش بس در ادلب خاتمه یافت و کشور های شامل در این نشست متعهد شدند تا برای ایجاد شرایط مناسب جهت آوردن صلح و ثبات به سوریه تلاش ورزند و تداوم آتش بس در ادلب نیز بخش اساسی این کوشش ها خواهد بود.

ادلب آخرین منطقه سوریه است که هنوز در دست مخالفان مسلح حکومت بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه قرار دارد.

رجب طیب اردغان گفت "دلیل عمده یی که جنگ سوریه به یک مشکل جهانی مبدل شد این بود که جامعه جهانی، این معضله را تحت کنترول خود نیاورد."

در این نشست روی رسیدگی به وضعیت مهاجرین سوری نیز تبادل نظر صورت گرفت.

اردوغان افزود "ما روی بازگشت مهاجرین سوری به کشورشان نیز صحبت کردیم و موافقه کردیم که پروسه عودت باید به شکل رضاکارانه و مطابق قوانین بین المللی و همکاری با ملل متحد صورت گیرد."

انگلا میرکل، صدراعظم المان، در این نشست افزود که این رهبران مسولیت دارند از وقوع یک بحران دیگر بشری جلوگیری کنند.

انگلا مرکل گفت "ما بحران های بشری زیادی را در سوریه دیده ایم و ما باید این را مد نظر بگیریم که امروز تقریبا نیمی از نفوس یا بیجا شده و یا به کشور هیا ترکیه، اردن، لبنان و دیگر کشور های اروپایی بشمول المان رفته اند و به همین دلیل این یک مسولیت بزرگیست تا هر انچه ممکن است برای جلوگیری از یک بحران بشری دیگری صورت گیرد."

رئیس جمهور فرانسه در این نشست روی حفظ اتش بس در ادلب تاکید کرد. ایمانوئل مکرون گفت "چند هفته قبل ترکیه و روسیه به یک موافقه رسیدند که باید به شکل جدی انفاذ شود،امروز این موافقه تضمین شد و ما در اعلامیه مطبوعاتی، تعهد خود را تکرار کردیم تا یک اتش بس مستمر در منطقه ادلب حفظ شود و ما شدیدا بر ان نظارت خواهیم کرد تا به شما اطمینان بدهیم که این شمولیت ها این اتش بس را با ثبات و محفوظ نگه میدارد."

رئیس جمهور روسیه موافقه میان چهار کشور را جهت همکاری ها برای حفظ أوضاع عادی در سوریه مهم دانست اما رئیس جمهور فرانسه از روسیه خواست تا بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را وادار به قبول اتش بس دایمی در ادلب کند.

ولادیمیر پوتین گفت "اعلامیه مشترک ما امروز از تعهد روسیه، ترکیه، المان و فرانسه به گسترش همکاری روی هدف عادی شدن أوضاع در سوریه، آغاز دیالوگ موثر میان سوری ها و انفاد اصلاحات و تحولات حکومتی لازم را انعکاس می دهد.

اردغان در این نشست خواهان ایجاد یک کمیته ویژه‌ای زیر نظر این چهار کشور و جامعه بین‌المللی شد تا پیش‌نویس قانون اساسی بعد از جنگ سوریه را نظارت کند.

همزمان با این نشست فعالین حقوق مدنی هشدار دادند که اگر اتش بس در ادلب با حمله یی خاتمه یابد، این واقعه یکی از بدترین فاجعه های بشری در طول هفت سال جنگ داخلی سوریه مبدل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG