لینک های دسترسی

Breaking News

نزدیکی روابط بین ترکیه و اسراییل


مظاهره کنندگان ترکی در حال آتش زدن پرچم اسراییل در برابر قونسلگری آن کشور در استانبول - جولای 2014

آخرین مساعی دیپلوماتیک میان دو کشور در حالی به وقوع می پیوندد که انقره خود را بخاطر حمایت از شورشیان سوری در منطقه در انزوا می یابد.

رسانه های اسرائیلی و ترکی گزارش داده اند که دو کشور جلسه دیپلوماتیکی را به سطح عالیتری در حاشیه نشست امنیتی مونیخ برگزار کردند.

کادری گرسل، نویسنده مقالات تحلیلی در ویب سایت المانیتور می گوید ترکیه درحالی با اسراییل خواستار روابط نزدیک تری گردیده است که با همسایگان جنوبی اش بخاطر حمایت این کشور از شورشیان سوری که ممکن در حال شکست باشند، روابط تیره دارد. او گفت: "انقره در حال حاضر به اسراییل نیاز دارد. این نشان دهنده درماندگی انقره می باشد زیرا انتقاد از اسراییل در سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٠ هدف سیاسی داشت که میخواست در منطقه جای پا بیابد. ولی حالا ترکیه بطور جدی خواستار برگشت به روابط عادی با اسراییل می باشد."

حزب اسلام گرای عدالت و توسعه ترکیه یکی از منتقدین سرسخت اسراییل بوده است. حتی گفته می شود که به تعدادی از اعضای برجسته حماس پناهگاه فراهم کرده است. روابط میان اسراییل و ترکیه از زمان کشته شدن فعالان ترکی در ٢٠١٠ از طرف نیرو های اسراییل سرد شد. این ترکها می خواستند به محاصره غزه از طرف اسراییل خاتمه بخشند.

اما سولی اوزل، کارشناس امور بین المللی در پوهنتون کادیرهاس استانبول می گوید که دو کشور با نزدیک شدن به پرداخت جبران خساره و معذرت خواهی اسراییل بابت فعالان کشته شده، به سختی می کوشند تا به توافقی دست یابند که در واقع همان رفع تحریم بر غزه است. سولی اوزل افزود: "به فکر من این یک معامله ای است که روی آن توافق صورت گرفته است به استثنای محاصره غزه، که اسراییل آن را رفع نمی کند. من فکر می کنم اسراییل ها وانمود خواهند کرد که آنرا رفع نکرده اند ولی ترکها خواهند گفت که درزی در آن ایجاد کرده اند. ممکن ترکها بتوانند امتیازی در غزه کسب کنند و در داخل آن به کار های بشری بپردازند و فقط برخی کار های عمرانی را در آنجا به انجام رسانند."

به حیث نشانه ای از روابط بهتر میان دو کشور، ماه گذشته یک معامله یک میلیارد دالری بین کمپنی های انرژی اسراییل و ترکیه برای توزیع منابع عظیم گاز طبیعی اسراییل که درین اواخر کشف شده است، بین دو کشور به امضا رسید.

انقره به این منابع نظر دوخته است تا اتکای خویش را از لحاظ انرژی به عرضه گاز روسیه محدود سازد. انقره و مسکو روی سرنگونی طیاره روسی در سرحد بین سوریه و ترکیه در نوامبر گذشته هنوز نیز روابط تیره دارند.

انقره از تعمیق روابط مسکو با ایران - رقیب منطقه ای ترکیه - نگران است که می تواند به تقویت موقف ایران بینجامد. ازین سبب این باعث گردیده است تا روابطش با اسراییل گرم تر شود.

اوزل می گوید که این بخشی از یک پروسه وسیع منطقه ای به حساب می رود.

او گفت: "بخاطر داشته باشید که خطر مشترک بین دو کشور ایران محسوب می گردد. ایران نیز دوباره با دنیا نزدیک می شود: تعزیرات بر ضد آن رفع می گرد، ایران می خواهد با بقیه جهان روابط اش را بهبود بخشد. این مسئله باعث می گردد که اسراییل ، ترکیه، عربستان سعودی و مصر به درجات متفاوت از آن در هراس باشند. از این سبب است که این چهار کشور به نوعی از همآهنگی با یک دیگر ترغیب شده اند."

ناظران می گویند ترکیه از اهمیت بهبود روابط با اسراییل آگاه است که بخشی از ایتلاف وسیعی ضد تهران بوده می تواند که می تواند تصویر صدمه دیده ترکیه را در نزد واشنگتن ترمیم کند.

XS
SM
MD
LG