لینک های دسترسی

Breaking News

محکمۀ امریکا، محافظان رئیس جمهور ترکیه را مجرم شناخت


یک هیات قضات در واشنگتن ۱۹ تن به شمول ۱۵ منسوب امنیتی ترکی را در پیوند به درگیری مجرم شناخت که طی دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از پایتخت ایالات متحده در ماه می صورت گرفت.

این حکم که اخیر روز سه شنبه اعلام شد، این افراد را به حمله بر معترضین صلح آمیز بیرون ساحه مسکونی سفیر ترکیه متهم کرد.

تمامی ۱۹ تن به طرح دسیسه به ارتکاب جنایت خشونت بار متهم شدند – جنایت قابل مجازاتی که مطابق قانون محکومیت حداکثر ۱۵ سال حبس دارد.

شانزده تن، قبلا در ماه جون متهم شده بودند؛ اعلام جرم سه شنبه سه نفر دیگر را که تمامی شان منسوبین امنیتی ترکی استند، به این فهرست متهمین افزود.

این رویداد که بعد از ملاقات رئیس جمهور اردوغان با رئیس جمهور دونالد ترمپ در قصر سفید صورت گرفت، فشار بیشتری بر روابط از قبل تیره شده بین واشنگتن و انقره افزود.

ویدیوی این رویداد که توسط بخش ترکی صدای امریکا ضبط شده است مردانی را که ظاهران محافظین امنیتی و حامیان اردوغان بودند، نشان می دهد که بر گروه کوچکی از معترضین حمله کردند و آنها را لت و کوب کردند.

این مردان لباس های رسمی تیره بر تن داشتند و چندین بار یک زن را که در پیاده رو افتاده بود، زیر ضربات لگد قرار دادند. یک تن دیگر از همین مردان، گردن یک زن را گرفته او را به زمین پرتاب کرد. یک معترض با لوداسپیکر دستی چندین بار به صورتش ضربه زده شد.

پولیس واشنگتن تلاش کرد تا از معترضینی حراست کند که به نظر نمی رسید هدف حمله قرار گیرند، و به طرفداران اردوغان دستور عقب نشینی داد. چندین مظنون تلاش کردند از دست افسران پولیس فرار کنند، و به لت و کوب و مشت زدن اهداف شان ادامه دادند.

سفارت ترکیه ادعا کرد که محافظین اردوغان در دفاع از خود عمل کردند. اما این سفارت شواهدی را ارائه نکردند.

​دیپلومات های ترکی ادعا کردند که معترضین با حزب کارگران کردستان یا «پی کی کی»، یک گروه غیرقانونی در ترکیه، پیوند دارند، اما آنها هیچ ثبوتی به این اتهام ارائه نکردند.

XS
SM
MD
LG