لینک های دسترسی

Breaking News

توزیع ۲۰ هزار سند ملکیت در ساحات غیرپلانی در افغانستان


وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان اعلام کرد که صدها هزار منزل رهایشی غیررسمی و غیرپلانی در هشت شهر این کشور، سروی و ثبت شده است و برای ۲۰هزار تن در این مناطق سند ملکیت توزیع شده است.

حشمت ناصری، سخنگوی این وزارت، روز چهارشنبه ۱۳ نومبر (۲۲ عقرب) به صدای امریکا گفت که روند سروی و ثبت ساحات غیررسمی شهری، در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، قندهار، فراه، بامیان و نیلی مرکز دایکندی تطبیق شده است.

به گفتۀ وی، در این هشت شهر ۷۷۴هزار و ۲۳۳ منزل رهایشی سروی و ثبت شده است: "به تعداد ۴۷۴هزار و ۹۷۲ خانه در شهر کابل، ۸۱هزار و ۴۴۲ خانه در مزار شریف، ۷۲۷هزار و ۴۳ خانه در شهر هرات، ۵۱هزار و ۸۱۸ خانه در شهر قندهار، ۲۴۳هزار و ۸۴ خانه در شهر جلال‌آباد، ۱۲۳هزار و ۹۲ منزل در مرکز بامیان، ۱۲۰هزار و ۱۴ خانه در مرکز ولایت فراه و ۷۱۳۸ خانه هم در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی سروی و ثبت شده است".

در افغانستان به دلیل جنگ‌های طولانی، بیشتر باشندگان روستاها به شهرها بیجا شده اند که اکثراً بر زمین‌های دولتی و شخصی که شامل پلان شاروالی ها نیست، برای شان خانه ساخته اند.

آقای ناصری گفت که بر اساس برنامه سروی و ثبت ساحات غیررسمی و پلانی، به مالکان این گونه منازل مسکونی، سند رسمی ملکیت توزیع می‌شود که تا اکنون در شهرهای کابل، هرات، جلال آباد، بامیان و نیلی برای ۲۰هزار نفر سند ملکیت توزیع شده است.

هدف از برنامه سروی و ثبت ساحات غیررسمی و غیرپلانی شهری، در کنار توزیع سند، گسترش خدمات شهری برای آن مناطق در نظر گرفته شده است.

وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان در نظر دارد که این برنامه را پس از شهرها در ولسوالی‌ها نیز توسعه دهد.

بر اساس پلان وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان، تا ختم سال ۲۰۲۰ میلادی، در این هشت ولایت برای ۵۰۰ هزار نفر که در ساحات غیرپلانی خانه ساخته اند، سند ملکیت توزیع خواهد شد. بر بنیاد تخمین این وزارت، حدود سه میلیون شهروند افغان به خدمات شهری از این طریق دسترسی خواهند یافت.

XS
SM
MD
LG