لینک های دسترسی

نگرانی از مرگ بیشتر از ده هزار نفر در توفان فیلیپین


مقام ها می گویند به باور آنان بیش از ده هزار تن در جزایر مرکزی لی تی و سامار جان باخته است. گفته می شود این توفان در آن منطقه به شدید ترین توفان ثبت شده در جهان مبدل گردیده است.

شماری از باشندگان تالکوبان، مرکز لی تی، بعد از سپری کردن سه روز بدون غذا و آب به غارت دکان های باقی مانده و خانه های شهر پرداخته اند. آنان همچنان به قطار های حامل کمک های بشری نیز حمله ور شده اند.

بنینو اکینو، رییس جمهور فلیپین، یک شنبه به شماری از مناطق توفان زده سفر کرد . آقای کینو گفت اولویت حکومت فراهم کردن کمکها وتهیۀ دوا برای قربانیان و اعادۀ انرژی و مخابرات برای مناطق دور افتاده می باشد" ارقام ناپدید شدگان و هلاک شدگان نگران کننده است. ولی ما در قدم نخست به نیازمندی کسانی رسیدگی میکنیم که زنده اند به خصوص افراد زخمی و نیازمندان غذا و آب."

شاروال شهر تاکلوبان از پیدا شدن ۴۰۰ جسد خبر داده است. مقامات در ایالت سامار نیز می گویند حد اقل ۳۰۰ نفر در این جزیره جان باخته اند و ۲۰۰۰ نفر دیگر ناپدید شده اند. هزاران منزل به مخروبه مبدل گشته است. ارقام کشته شدگان در برخی از نقاط در مرکز فلیپین معلوم نیست زیرا توفان سهمگین ارتباط را قطع کرده و راه های رسیدن به ان مناطق در اثر افتادن درختان مسدود گردیده است.

مر روکساس، وزیر داخله فیلیپین، گفت مشکل است خسارات گسترده در تاکلوبان، مرکز ایالت لی تی، را تعریف کرد"ما به اندازه توان فروشگاه ها را به منظور دسترسی مردم به غذا باز میکنیم. گزارش های سرقت نیز داده شده است که ما اردو و پولیس را موظف ساخته ایم و تلاش میکنیم که امنیت و آب را که ضرورت های اولیه است فراهم سازیم."

مقامات در فیلیپین می گویند شمار کشته شدگان در اثر توفان هایان در مرکز آن کشور ممکن به ده هزار نفر برسد. مقامات محل روز یکشنبه پس از ارزیابی در ایالت لی تی، که گفته میشود بیشترین آسیب را دیده است، گفته اند که خسارات بیش از حد است.


ایالات متحده امریکا و سازمان ملل متحد تیم های امداد رسانی را به فلیپین فرستاده اند. به اساس اعلامیه وزرات دفاع امریکا چک هیگل، وزیر دفاع، به در خواست حکومت فلیپین بخش اقیانوس ارام اردوی امریکا را برای امداد رسانی، توظیف کشتی ها و هلیکوپترها هدایت داده است تا در کمک رسانی و عملیات جستجو و نجات شرکت کنند.

توفان هایان قویترین توفان ثبت شده به شمار می رود و روز جمعه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت فیلیپین را تحت تاثیر قرار داد. گفته می شود امواجی با ارتفاع ٥ متر این جزیره را زیرو رو کرد. توفان هایان اکنون به سمت ویتنام در حرکت است جایکه صدها هزار نفر را از مناطق ساحلی تخلیه کرده اند و کارشناسان هواشناسی می گویند این توفان شام یکشنبه یا صبح روز دوشنبه به آنجا خواهد رسید.
XS
SM
MD
LG