لینک های دسترسی

Breaking News

لندن به مسکو: از مداخله در انتخابات دیگر کشور ها دست بکشید


وزرای خارجه بریتانیا و روسیه در یک نشست خبری مشترک به انتقاد از سیاست کشور های یکدیگر پرداختند.

بوریس جانسن، وزیر خارجه بریتانیا به همتای روسی خود گفت که "شواهد فراوان" از مداخله مسکو در انتخابات دیگر کشور ها وجود دارد.

آقای جانسن که روز جمعه با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو ملاقات کرد همچنین گفت که تلاش های روسیه به منظور مداخله در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی بی نتیجه بود.

این نخستین سفر وزیر خارجه بریتانیا در طول پنج سال اخیر به مسکو بود.

بوریس جانسن گفت که روابط بریتانیا و روسیه در یک "مقطع بسیار دشوار" قرار دارد و او به خاطر عادی ساختن این روابط به مسکو رفته است.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: "ما نمی توانیم وانمود کنیم که مشکلات (در روابط ما) وجود ندارد و یا اینکه ما (بریتانیا و روسیه) دیدگاه مشترک نسبت به رویداد های اوکراین و یا بالقان غربی و یا فعالیت های روسیه در فضای سایبری داریم."

سفر وزیر خارجه بریتانیا به مسکو در حالی صورت می گیرد که روابط بین بریتانیا و روسیه روی اختلافات عمیق در پیوند به وضعیت اوکراین و سوریه متشنج می باشد.

بریتانیا در کنار سایر کشور ها ادعا دارد که روسیه از طریق حملات سایبری و نشر معلومات نادرست در امور سیاسی برخی کشور های اروپایی به ویژه انتخابات آنان مداخله می کند – اتهامی که مسکو همواره آن را رد کرده است.

در همین حال، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از اظهارات بوریس جانسن یک بار دیگر ادعا ها در مورد مداخله مسکو در انتخابات سایر کشور ها را رد کرد و افرود که آقای جانسن چندی پیش خود گفته بود که هیچ ثبوتی مبنی بر مداخله مسکو در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی در دست نیست.

آقای لاوروف همچنین بریتانیا را مسؤول بدتر شدن روابط بین مسکو و لندن خواند و گفت اعلامیه های "توهین آمیز و پرخاشگرایانه" از سوی بریتانیا منجر به وضعیت کنونی روابط بین دو کشور شده است.

وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با بوریس جانسن افزود که بریتانیا به جای اینکه اختلافات خود را به شکل خصوصی با مقام های روسی در میان بگذارد، آن را علنی بیان می کند.

سرگی لاوروف گفت که بریتانیا هنوز هم با نهاد های امنیتی روسیه به طور کامل همکاری نمی کند.

XS
SM
MD
LG