لینک های دسترسی

Breaking News

بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران


ویلیام هگ، صدراعظم برتانیه
وزیر خارجۀ بریتانیا با ارسال بیانیه یی به پارلمان آن کشور خواستار بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران شده و گفته است که کارمندان سفارت مصوون خواهند بود و به دیپلومات ها بدون ایجاد مزاحمت اجازۀ کار داده خواهد شد.

پس از آنکه مظاهره کنندگان خشمگین ایرانی در سال ۲۰۱۱ به ساختمان سفارت بریتانیا در تهران یورش بردند و همه چیز را زیر و زبر کردند، بریتانیا سفارت خود را در ایران مسدود کرد..

ویلیم هیگ، وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که در آغاز یک تیم کوچک دیپلوماتیک به کار آغاز خواهد کرد، اما او این انکشاف را گام مهمی برای بهبود روابط دو جانبه با ایران خواند.

آقای هیگ گفت که در کنار بحث پیرامون مسایل مورد علاقۀ دو کشور، بر ایران فشار خواهیم آورد تا با ما و سایر قدرت های جهان در مورد برنامۀ هسته یی خود معامله کند. او افزود که ایران باید در ترویج ثبات در منطقه همکاری کند.

وزیر خارجۀ بریتانیا شام سه شنبه هنگام صحبت در مجلس عوام بریتانیا گفت که ایران برای سالیان زیاد از طریق حمایت نفاق افگنان و اغلباً گروه های دهشت افگن، نقش نفاق افگن و تفرقه انگیز را در سایر حصص جهان بازی کرده است.

آقای هیگ ابراز امیدواری کرد تا ایران از این کار دست برداشته و برای پیشبرد این امر روابط دو جانبۀ خود را گسترش ببخشد. به همین سان به گفتۀ آقای هیگ بازگشایی سفارت ارتباطات میان مردم دو کشور را درک بیشتر از همدیگر را تقویت می کند.

وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که از تغییرات گسترده در سیاست خارجی ایران استقبال می کند. او گفت که مذاکرات هسته یی میان ایران و قدرت های جهان جریان دارد و ایران هم از قابلیت برای ایفای نقش مثبت تر برخوردار است.

بیانیۀ هیگ بخشی از بهبود تدریجی روابط میان بریتانیا و ایران است، این روابط به گونۀ ویژه پس از رویکار آمده حسن روحانی، رئیس جمهور میانه رو در ایران بهبود کسب کرده است.

مقام های امریکایی نیز در تلاش برای یافتن راهی به منظور فرونشاندن خشونت ها در عراق، مترصد یافتن زمینۀ مشترک با ایران اند.

در نومبر سال ۲۰۱۱ گروهی از افراد ایرانی صفوف پولیس ضد شورشی را کنار زده و با پرتاب سنگ و بم های پترولی بر ساختمان سفارت بریتانیا در تهران یورش بردند.

مظاهره کنندگان در بیرون سفارت پرچم های بریتانیا را به آتش کشیدند و با پولیس درگیر شدند. این مظاهرات از سوی گروه های دانشجویان ترتیب و تنظیم شده بود.

رویداد حمله بر سفارت بریتانیا درست دو روز پس از آن صورت گرفت که پارلمان ایران لایحۀ کاهش روابط دیپلوماتیک با بریتانیا را در واکنش به طرفداری لندن از تشدید تحریم های غرب بر ایران، منظور کرد.
XS
SM
MD
LG