لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده از حرکت به سمت نقش مشورتی دور نخواهد شد


کشتن دو عسکر امریکایی امروز در جنوب افغانستان دو روز بعد از آن به عمل امده است که دو افسرارشد ایالات متحده در مقر وزارت داخله افغانستان روز شنبه هدف گلوله باری قرار گرفت. مقامات امنیتی افغان می گویند حمله کننده یک مامور امنیتی پولیس بود.

نیازمحمد سرحدی ولسوال ژیری به رادیو اشنا صدای امریکا گفت یک فرد ملکی با استفاده از اسلحه پیره دار بر نیروهای آیساف شلیک کرده دوتن ازنیروهای انان را کشته و یک تن دیگر را مجروح نموده است .

نیاز محمد سرحدی می گوید که در این هنگام حمله متقابل از طرف نیروهای آیساف نیز صورت گرفته است اما اعلامیه آیساف دراین مورد چیزی نگفته است.

نیاز محمد گفت "امریکای ها حمله متقابل نموده است که در نتیجه معلم مذکور با یک ضابط اوردملی کشته شده است ویک سرباز دیگر مجروح گردیده است."

حداقل پنج عسکر ناتو توسط قوای امنیتی افغان اززمان حادثه سوزانیدن قران کریم در پایگاه ناتو کشته شدند.

کشتن افسران ایالات متحده دروزارت داخله افغانستان، ناتو را متحیر ساخته و درمورد استراتژی خویش درقبال جایگزین کردن قطعات جنگی بزرگ با مشاورین اظهار تردید کرد ان هم درزمانی که ائتلاف تلاش به کاهش جنگ دراین کشور دارد.

ناتو بلافاصله برای خروج تمام مشاورین خویش از افغانستان درکابل وارد اقدام شد. برتانیه، آلمان وکانادا بعد از آن مشاورین خویش را خارج کرد.

مقامات ایالات متحده می گویند اداره اوباما از طرح های خویش برای حرکت به سمت یک نقش مشورتی در افغانستان دور نخواهد شد.

برطبق وزارت دفاع ایالات متحده تقریبا 70 عسکر ناتو طی 42 مورد حمله توسط افغانها از ماه می سال 2007 تا جنوری سال روان کشته شده اند.

چنین حوادثی بعد از آن، به طور مرتب، رخ داده است که ایالات متحده دهها هزار عسکر را به حیث بخشی از تزیید قوا برای جنگ علیه طالبان به افغانستان فرستاد.

یک مقام افغان که نخواست هویتش افشا شود گفت "درلباس قوای امنیتی افغان هواداران طالبان هستند که درواقع استخدام شده طالبان نیستند."

او گفته است با وجود مقررات شدید درروند استخدام عساکر افغان چنین حوادث اسفباری رخ می دهد. به گفته این مقام افغان چنین مشکلات به زودی ازبین نخواهد رفت و به زمان، ومنابع و نیروی انسانی بیشتر لازم است.

درهمین حال، ین کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان امروز از اردوی ایالات متحده خواست اقدام انضباتی علیه عاملین حادثه سوزانیدن قران کریم در پایگاه ناتو انجام شود.

کوبیش گفت "من با کسانی موافق هستم که می گویند بعد از عذرخواهی و تحقیقات، باید اقدام انضباتی علیه کسانی که عاملین این اشتباه بزرگ هستند انجام شود."

بعضی شرکای واشنگتن حتی حساسیت بیشتری به حملات افغانها علیه قوای خارجی نشان داده اند.

درماه جنوری نیکلاس سارکوزی رئیس جمهور فرانسه عملیات آموزشی و پشتیبانی را در افغانستان به تعلیق درآورد و اعلام کرد که فرانسه کاملا تا ختم سال 2013 از افغانستان خارج خواهد شد. آن اعلام فرانسه بعد از کشته شدن چهار سرباز فرانسوی توسط یک عسکر افغان انجام شد.

حملات افغان ها علیه عساکر ناتو تردیدهایی را درمورد تعهد و موثریت قوای افغان عمیق ساخته است.

XS
SM
MD
LG