لینک های دسترسی

Breaking News

در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی از سوء تغذیه و سایر امراض جان می دهد


یونسف وضیعت کودکان یمنی را فاجعه بار خوانده است

صندوق کمک به کودکان ملل متحد یا یونسف می گویند که حدود ۲.۲ میلیون کودک در یمن، به کمک های عاجل ضرورت دارند.

به گفتۀ یونسف، ۴۶۲ هزار کودک یمنی از سو تغذیۀ حاد رنج می برند و وزن آنان نسبت به قد شان بی نهایت کم است. این رقم، دو صد در صد افزایش سوء تغذیۀ کودکان یمنی را نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی نشان می دهد.

یونسف همچنین می گوید که ولایت صعده واقع در شمالغرب یمن، بالاترین نرخ کوتاه قدی جهان در میان کودکان را دارد که در برخی مناطق، از هر ده کودک، هشت تن آنان از قد کوتاه استند.

کوتاهی قد کودکان نسبت به سن شان، نشانۀ دیگری از سوء تغذیۀ مزمن در میان کودکان است و عواقب غیر قابل برگشت بر سلامتی جسمی و فعالیت های شناختی کودکان دارد.

حدیده، تعز، حجه و لحج از ولایت دیگر یمن اند که کودکان در نتیجۀ جنگ ۲۰ ماهۀ آن کشور، به صورت جدی متضرر شده اند.

به گفتۀ مریتکسل ریلانو، سرپرست نمایندۀ یونسف در یمن، سوء تغذیه در یمن نسبت به هر وقت دیگر در بالا ترین سطح قرار دارد.

خانم ریلانو گفت "وضیعت صحی کودکان در فقیر ترین کشور شرق میانه هیچگاهی به اندازۀ امروز فاجعه بار نبوده است".

منازعه میان ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردار اند موجب تخریب اکثر زیر بنا ها در این کشور شده است. علاوه بر آن، بیش از ده هزار نفر در نتیجۀ این منازعه کشته شده و میلیون ها تن دیگر، از خانه های شان بی جا شده اند.

شورشیان حوثی اکثر مناطق شمالی یمن و صنعا، پایتخت آن کشور، را در کنترول خود دارند.

یونسف می گوید، حتی قبل از شدت جنگ در ماه مارچ سال گذشته، یمن شاهد فقر گسترده بود و مردم آن کشور با کمبود غذا و خدمات صحی مواجه بودند.

یونسف طی اعلامیه ای گفته است که در هر دقیقه حد اقل یک کودک به دلیل سوء تغذیه، اسهال و عفونت های دستگاه تنفسی جان می دهند.

سازمان های کمک رسانی می گویند که آنان به مناطق جنگ زده، دسترسی محدود دارند.

سرپرست نمایندۀ یونسف در یمن همچنین از همه طرف های درگیر جنگ خواسته تا اجازۀ فراهم آوری مواد مغذی، تداوی کودکان که از سو تغذی رنج می برند و ارایه خدمات صحی را در یمن بدهند.

XS
SM
MD
LG