لینک های دسترسی

آغاز جلسات سالانۀ ملل متحد در نیویارک


آغاز جلسات سالانۀ ملل متحد در نیویارک

بان کی مون، سر منشی ملل متحد ۶۵ امین اجلاسیه عمومی سازمان ملل متحد را با تقاضا از کشور های جهان برای همکاری های نزدیک تر برای داشتن جهان شکوفان و تحمل پذیر و خالی از سلاح های ذروی، افتتاح نمود.

آقای بان بروز پنجشنبه در اجلاسیه سران کشور ها و نمایندگان ۱۹۲ عضو سازمان ملل متحد سخنرانی نمود. وی گفت سیاست های تفرقه آمیز در جهان جریان دارد و به گفته وی با استفاده از لحن نفرت آمیز مردم را با نیرنگ از هم جدا میسازند. آقای بان گفت مسیر مناسب را میتوان در یک جامعه و یک داعیه مشترک پیدا نمود.

وی همچنان گفت در تمام فعالیت های ملل متحد، حقوق بشر در محور قرار دارد؛ وی اظهار داشت هیچ کشوری حق معافیت را در تخطی از حقوق اتباع خود نخواهد داشت.

از سوی دیگر، براک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، گفت تعزیرات ملل متحد علیه ایران که بخاطر پروگرام ذروی آنکشور در سال جاری به تصویب رسید نشان میدهد که قوانین بین المللی یک تعهد خالی نمی باشد.

آقای اوباما در بیانیه روز پنجشنبه خود در اجلاسیه مجمع عمومی ملل متحد اظهار داشت که ایران بحیث یک عضو جامعه بین المللی در ارتباط به ناکامی در انجام مسئولیت های خود، جوابگو میباشد.

وی گفت راه هنوز هم برای دیپلوماسی باز است ولی ایران باید هدف و منظور صلح لامیز خود را در مورد پروگرام ذروی آنکشور، به ثبوت رساند.

بسیاری در جامعه بین امللی ایران را متهم مینمایند که در تلاش تولید سلاح های ذروی میباشد، اتهامی که ایران رد میکند.

رئیس جمهور ایالات متحده همچنان از جامعه بین المللی خواست از روند صلح اسرائیل و فلسطینیان پشتیبانی کند تا دو طرف بتوانند برای دست یافتن به صلحی فراگیر ظرف یک سال کار کنند.

آقای اوباما در بیانیه خود گفت کشور هایکه از تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی حمایت میکنند، از سعی در از هم پاشیدن اسرائیل خودداری نمایند و حمایت مالی و سیاسی را برای اداره فلسطینیان فراهم نمایند. وی همچنان دیدگاه حکومت خود را در مورد تمدید توقف اعمار مسکونه های جدید در سرزمین آینده فلسطینیان، یکبار دیگر تصریح نمود.

محمود عباس، رییس اداره فلسطینیان، و بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسراییل، در اوایل ماهسپتامبر مذاکرات مستقیم صلح را در واشنگتن از سرگرفتند.

به نظر می رسد مذاکرات بر سر خودداری اسرائیل از تمدید توقف موقت اعمار مسکونه ها در کرانه غربی، که قرار است هفته آینده منقضی شود، متوقف شده است. محمود عباس تهدید کرده است که اگر کار اعمار مسکونه ها از سرگرفته شود، او از مذاکرات خارج خواهد شد.

XS
SM
MD
LG