لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد سخت‌ترین تعزیرات را بر کوریای شمالی وضع کرد


تعزیرات تازه شامل خریداری اشیای مجلل مورد علاقۀ رهبری کوریای شمالی نیز می گردد.

شورای امنیت ملل متحد امروز چهار شنبه تعزیرات جدید اقتصادی را بر کوریای شمالی وضع کرد که برنامه های انکشاف تسلیحات هسته ای و سیستم میزایل های بالستیک آن کشور را هدف قرار می دهد.

بن کی مون، سرمنشی ملل متحد، که به ندرت در نشست های اعضای شورای امنیت آن سازمان شرکت می کند، وضع تعزیرات تازه بالای کوریای شمالی را همه جانبه عنوان کرد.

به گفتۀ سرمنشی ملل متحد " فیصله نامۀ امروز شامل سخت ترین و جامع ترین تعزیراتی است که تا حال شورای امنیت آنرا وضع کرده است".

فیصله نامه های گذشتۀ شورای امنیت از کوریای شمالی خواسته بود تا برنامه تسلیحات هسته ای خود را کنار بگذارد و در عین حال سلاح هسته ای و سیستم میزایل های بالستیک خود را آزمایش نکند.

اما در یک دهۀ گذشته، کوریای شمالی به صورت مکرر در برابر خواست این سازمان ایستاده شده و برای آخرین بار، در ماه سپتامبر امسال سلاح هسته ای خود را آزمایش کرد.

در پهلوی آزمایش هسته ای، کوریای شمالی راکت های بالستیک خود را نیز آمازیش کرده است
در پهلوی آزمایش هسته ای، کوریای شمالی راکت های بالستیک خود را نیز آمازیش کرده است

تعزیرات تازۀ اقتصادی بر کوریای شمالی شامل صادرات ذغال آن کشور نیز می شود. به گفتۀ مقامات ایالات متحده، وضع تعزیرات بر صادرات ذغال کوریای شمالی، ۶۰ در صد عواید صادراتی آن کشور را قطع خواهد کرد که ارزش مجموعی آن به ۷۰۰ میلیون دالر امریکایی در سال خواهد رسید.

علاوه بر آن، تعزیرات جدید صادرات مس، نکل، نقره و زِنک را که سالانه ۱۰۰ میلیون دالر برای کوریای شمالی عاید می آورد، شامل می گردد.

در پهلوی آن، نام ۱۱ مقام و ده ۱۰ نهاد مختلف کوریای شمالی که در برنامه هسته ای و یا میزایل های بالستیک آن کشور دخیل اند، در فهرستی قرار خواهد گرفت تا سرمایه های آنان منجمد و سفر شان به خارج از آن کشور، ممنوع گردد.

تعزیرات جدید شامل کالا های مجللی نیز می گردد که مورد علاقۀ کیم یونگ اون، رهبر کوریای شمالی، و سایر مقامات عالیرتبۀ آن کشور می گردد-- مثل منع واردات قالین و پرده های نقش دار که ارزش هر کدام آن به ۵۰۰ دالر امریکایی می رسد.

در سال های گذشته، ایالات متحده و کوریای جنوبی با چین، روسیه، جاپان و کوریای شمالی در مذاکرات شش جانبه پیوست تا در عوض کمک های مالی، کوریای شمالی برنامۀ تسلیحات هسته ای خود را محدود کند، اما در سال ۲۰۰۹ میلادی، این مذاکرات با شکست مواجه شد.

XS
SM
MD
LG