لینک های دسترسی

Breaking News

ایران؛ موضوع عمده در مجمع عمومی ملل متحد


UNGA

برنامۀ هستوی ایران و تهدیدات جهانی ناشی از آن یکی از موضوعات عمدۀ بحث در مجمع سازمان ملل متحد خواهد بود.

برنامۀ جنجال برانگیز هستوی ایران و تهدید اسرائیل و ایالات متحده به استفاده از قوای نظامی برای متوقف ساختن فعالیت های هستوی تهران یکی از عمده ترین موضوعات مورد بحث در نشست هفتۀ جاری ملل متحد در نیویارک می باشد.

بنیامین نتنیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینۀ خود گفت که از تهدید جهانی ناشی از ایران مجهز با سلاح هستوی، در مجمع عمومی ملل متحد هشدار خواهد داد. او اضافه کرد که ایران نمی تواند با خطرناک ترین سلاح در جهان خود را مجهز سازد.

قرار است آقای نتنیاهو روز پنجشنبه - یک روز پس از بیانیۀ محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران - در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت کند.

اما آقای نتنیاهو از جامعۀ جهانی خواسته است تا محدوده یی را برای برنامۀ هستوی ایران تعیین کنند که در صورت فراتر رفتن از آن، بتوان از اقدام نظامی کار گرفت.

آقای احمدی نژاد روز دوشنبه قدرت های غربی را مورد انتقاد قرار داده گفت که آنها به بهانۀ برنامۀ هستوی بر ضد اسلام مبارزه می کنند. او در یک نشستی در نیویارک گفت که ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، اساسی ترین حقوق کشور های دیگر را تخطی کرده اند.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به تازگی هشدار داده است که حمله بر ایران منجر به بروز نزاع جهانی خواهد شد.

اتیفا الدا، نویسندۀ اسرائیلی می گوید که توانایی اسرائیل یکی از دلایل پافشاری ایران به انکشاف برنامۀ هستوی آن کشور می باشد. او می گوید که حملۀ اسرائیل بر ایران، ن بهانۀ خوب استراتیژیک برای تهران است تا توانایی های خود را تقویت بخشد، به این معنا که باید به سلاح اتمی دست یابد.

آقای نتنیاهو می گوید که در صورت ضرورت، هرگاه کشور های غربی نیز اسرائیل را همراهی نکنند، تل ابیب به تنهایی ایران را هدف قرار خواهد داد.

رسانه های بین المللی گزارش می دهد که اسرائیل سلاح اتمی دارد، اما حکومت آن کشور هیچگاهی این موضوع را رد و یا تائید نکره است.

ایران پافشاری دارد که هدف برنامۀ هستوی آن کشور صلح آمیز است - ادعایی که از طرف اسرائیل و چند کشور غربی رد می شود. شورای امنیت ملل متحده همراه با ایالات متحده و چند کشور دیگر اروپایی تعزیراتی را بر ایران وضع کرده اند.
XS
SM
MD
LG