لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد از ایران به خاطر مبارزه با گرسنگی تقدیر کرد


نه میلیون نفر در افغانستان با کمبود مواد غذایی روبرو است

ادارۀ زراعت و مواد غذایی سازمان ملل متحد از ۱۳ کشور جهان به شمول ایران به خاطر پیشرفت چشمگیر آنها در مبارزه با گرسنگی تقدیر کرد. این کشورها توانسته اند به اهداف تعیین شدۀ ملل متحد برای مبارزه با گرسنگی، حتا پیش از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی دست یابند.

برازیل، کامرون، ایتوپیا، گامبیا، ایران، کیریباتی، مالیزیا، موریتانیا، موریس، مکسیکو، فلیپین و یوروگوای، کشور هایی اند که نام شان به تازگی به فهرست ممالکی اضافه شده است که در مبارزه با کمبود غذایی گام های بزرگی برداشته اند.

این پیشرفت ها شامل دستیابی پیش از موعد به هدف انکشافی هزارۀ ملل متحد در زمینه گرسنگی است- که بنا برآن نسبت گرسنگان تا سال ۲۰۱۵ باید به نصف تقلیل یابد و یا رسیدن به هدف دشوار اجلاس غذای جهانی در سال ۱۹۹۶ است که مطابق آن، شمار کسانی که به کمبود غذا گرفتارند، تا سال ۲۰۱۵ باید به نصف برسد.

خوزه گرازیانو دی سیلفا، رئیس ادارۀ زراعت و مواد غذایی سازمان ملل متحد ضمن اهدای گواهینامۀ افتخاری به نمایندگان این ۱۳ کشور گفت که این کشور ها در شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی جهانی توانسته اند که بر مشکلات عمده مبارزه با گرسنگی فایق آیند.

رئیس ادارۀ زراعت و مواد غذایی سازمان ملل متحد با تشویق کشورها به تسریع پیشرفت ها در این زمینه گفت که پیشرفت ها در امر محو گرسنگی از جهان تا ده سال آینده در حال سرعت گرفتن است. اما به گفتۀ وی کار های زیادی پیش روست.

هم اکنون حدود ۸۰۵ میلیون نفر با کمبود مزمن مواد غذایی در جهان روبرو است. افغانستان نیز از جمله کشور هایی است که بیش از ۳۰ در صد جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می کند.

محمد آصف رحیمی، سرپرست وزارت زراعت، مالداری و آبیاری افغانستان گفته است که در حال حاضر ۹ میلیون نفر در افغانستان با کمبود مواد غذایی مواجه بوده و این رقم در موسم سرما و زمستان افزایش خواهد یافت.

رئیس ادارۀ زراعت و مواد غذایی سازمان ملل متحد می گوید که برای برای محو کامل گرسنگی از جهان، لازم است تا "کیفیت و کارآیی نظام غذایی را بهبود داد، توسعه روستا ها را تقویت کرد، تولید را بالا برد، درآمد روستاییان را افزایش داد، دستیابی به غذا را تسهیل کرد و حمایت اجتماعی را تقویت کرد."

در میان عوامل اصلی که سازمان ملل برای موفقیت در مبارزه با گرسنگی تعیین کرده است "گذار از مرحله تعهد سیاسی به اقدام عملی" مهم ترین عامل شناخته شده است.

چین، چلی و مراکش در ماه جون سال روان به دلیل پیشرفت چشمگیر در مبارزه با گرسنگی مورد تقدیر ملل متحد قرار گرفتند. درسال ۲۰۱۳ نیز ۳۸ کشور به همین علت تقدیر شد.

XS
SM
MD
LG