لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: تنش میان مسلمانان و مسیحیان در جمهور افریقای مرکزی نگران کننده است


رئیس قوای حافظ صلح ملل متحد می گویداگر اقدامات لازم روی دست گرفته نشود،تنش روز افزون قومی و مذهبی در جمهوری افریقای مرکزی، موجب منازعۀ بزرگتر میان مسلمانان و مسیحیان خواهد شد.

ژان پیر لکخوه ، رئیس قوای حافظ صلح ملل متحد، می گوید که اظهارات مملو از نفرت قومی در جمهوری افریقای مرکزی در حال افزایش است و اوضاع را در آن کشور، نگران کننده خوانده است.

آقای لکخوه گفته است که اظهارات خصمانه و منفی در جمهوری افریقای مرکزی در حال افزایش است و این وضیعت می تواند مردم آن کشور را در تقابل بر ضد همدیگر قرار دهد.

رئیس قوای حافظ صلح ملل متحد گفته است که برای جلوگیری از چنین منازعه، رهبران جمهوری افریقای مرکزی و همه نخبگانی که از نفوذ برخوردار اند، مسوولیت دارند تا در برابر اظهارات خصمانه و نفرت انگیز، دست به کار شوند.

جنگ میان شورشیان مسلمان مربوط به گروه سلیکا و مسیحیان مربوط به گروه ضد بالکا در سال ۲۰۱۳ میلادی پس از آن رخ داد که شورشیان مسلمان، فرانسوا بویزی، رئیس جمهور افریقای مرکزی را که یک مسیحی بود، از قدرت کنار زدند.

آقای لکخوه گفته است که تلاش ها برای جا به جایی مجدد قوای حافظ صلح ملل متحد در جمهوری افریقای مرکزی ادامه دارد تا از یک سو از خشونت جلوگیری کند و از سوی دیگر، از غیر نظامیان حراست کند.

آقای لکخوه می گوید که قوای حافظ صلح، از ده ها هزار غیر نظامی در مناطق مختلف آن کشور حراست می کند، اما تاکید ورزید که انتقال کمک های بشردوستانه به مناطق مختلف آن کشور، با مشکل مواجه شده است.

جنگ در جمهوری افریقای مرکزی موجب بیجا شدن حدود یک و نیم میلیون نفوس آن کشور شده است و حدود یک و نیم میلیون دیگر جمیعت آن، به سایر کشور ها پناه برده اند.

بر اساس تازه ترین گزارش ملل متحد، حدود ۲.۴ میلیون شهروند جمهوری افریقای مرکزی که نیم نفوس آن کشور را تشکیل می دهد،به کمک های بشری نیاز دارند.
رئیس قوای حافظ صلح ملل متحد می گوید که ملل متحد از طریق کار با رهبران مذهبی، سیاسی و فعالان مدنی تلاش می کند تا گروه های متخاصم به مصالحه روی آورند.

XS
SM
MD
LG