لینک های دسترسی

Breaking News

اعضای شورای امنیت ملل متحد روی سفر به افغانستان غور می کنند


رئیس شورای امنیت ملل متحد می گوید که اعضای این شورا روی سفر به افغانستان غور می کنند.

کیرات عمروف، سفیر قزاقستان در ملل متحد که در حال حاضر ریاست دوره یی شورای امنیت ملل متحد را بر عهده دارد، روز پنجشنبه گفت که اعضای این شورا می خواهند به منظور اظهار همبستگی با مردم افغانستان، ملاقات با مقام های حکومت آن کشور و همچنین بررسی وضعیت امنیتی از نزدیک، به افغانستان سفر کنند.

آقای عمروف افزود که اعضای شورای امنیت ملل متحد در هفت سال گذشته به افغانستان سفر نکرده اند.

رئیس شورای امنیت ملل متحد گفت که سفر اعضای این شورا به افغانستان به آنان فرصت خواهد داد تا نیازمندی ها و انتظارات آن کشور را بررسی کنند.

کیرات عمروف اظهار امیدواری کرد که ریاست هیئت متشکل از اعضای شورای امنیت ملل متحد را در سفر به افغانستان بر عهده داشته باشد. او در مورد زمان این سفر چیزی نگفت.

این در حالیست که جنرال هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز سه شنبه در مورد وضعیت افغانستان به اعضای شورای امنیت ملل متحد معلومات داد.

کیرات عمروف، رئیس شورای امنیت ملل متحد این اقدام جنرال مک مستر را یک "رویداد بسیار خوب و به موقع" توصیف کرد.

وسیلی نبینزیا، سفیر روسیه در ملل متحد روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که او با بسیاری نکات که جنرال مک مستر روی آن بحث کرد، موافق بوده و در مورد پیشنهاد مک مستر مبنی بر نیاز برای همکاری مسکو و واشنگتن در مورد وضعیت افغانستان "کاملاً توافق" دارد.

در همین حال، رئیس شورای امنیت ملل متحد همچنین افزود که افغانستان باید به دهشت افگنی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته رسیدگی کند.

او اضافه کرد که با وجود این دشواری ها، زمینه ادغام افغانستان در منطقه و ترویج تجارت منطقه یی با اشتراک آن کشور مساعد می باشد.

به گفته رئیس شورای امنیت ملل متحد، این اقدام می تواند سبب شود تا به افغانستان به دیده یک تهدید نگریسته نشود بلکه آن کشور به یک "شریک مورد توجه" برای کشور های منطقه مبدل گردد.

شورای امنیت ملل متحد ۱۵ عضو دارد که از این جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین اعضای دایمی آن شورا بوده در حالیکه ۱۰ کشور متباقی برای مدت دو سال توسط مجمع عمومی انتخاب می شود.

XS
SM
MD
LG