لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: در سه ماه گذشته روزانه حد اوسط ۸ غیر نظامی افغان کشته شد


دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان یا یونوما روز پنجشنبه گفت که شمار تلفات غیر نظامیان افغان در سه ماه اول ۲۰۱۸ در افغانستان "مشابه" تلفات سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی بوده است.

بر اساس امار که از سوی یوناما نشر شده است، از آغاز ماه جنوری ۲۰۱۸ میلادی تا حال، افغانستان شاهد تلفات ۲۲۵۸ غیر نظامی بوده که در آن ۷۶۳ کشته شامل می باشد. یوناما گفته است که افغانستان در ربع اول سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز شاهد تلفات مشابه غیر نظامیان بوده است.

انگرید هیدن، معاون نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، از تمام گروه های متخاصم در افغانستان خواسته است تا همه اقدامات لازم را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در آن کشور، روی دست گیرند.

خانم هیدن گفت "تمام طرف های درگیر در منازعات مسلحانه در افغانستان باید تمام توان خود را برای محافظت از غیرنظامیان در برابر آسیب ها، به کار گیرند."

معاون نمایندۀ خاص ملل متحد افزود که "افراد ملکی در افغانستان هنوز از گیرماندن در منازعات مسلحانه رنج می برند، در حالیکه چنین حالت قابل جلوگیری است و این وضعیت باید متوقف شود."

یافته های یوناما نشان می دهد که حملات انتحاری، بم های کنار جاده، و حملات "پیچیده" از عوامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده است.

یافته های یوناما همچنین نشان می دهد که کشتار های هدفمند، بقایای مواد انفجاری باقی مانده از جنگ، و عملیات هوایی، از عوامل درجه دوم تلفات غیر نظامیان در آن کشور به شمار می رود.

بر اساس گزارش یونوما، در ربع اول ۲۰۱۸ میلادی، گروه های مخالف حکومت افغانستان موجب تلفات ۱۵۰۰ غیر نظامی در آن کشور شده اند که شامل ۵۱۱ کشته می شود. این رقم، شش در صد افزایش را در مقایسه با عین مدت زمان سال گذشته نشان می دهد.

از یافته های یوناما بر می آید که قوای حامی حکومت افغانستان در ربع اول ۲۰۱۸ میلادی، مجموعاً مسوول ۱۸ در صد تلفات غیر نظامیان در آن کشور بوده که ۱۱ در صد آن توسط قوای امنیتی افغانستان صورت گرفته ، دو درصد توسط نیروهای نظامی بین المللی، چهار درصد توسط نیروهای نا مشخص طرفدار حکومت و یک درصد توسط گروهای مسلح طرفدار حکومت.

در گزارش یونوما همچنین تذکر رفته که حملات هوایی در این مدت موجب تلفات ۱۶۲ غیر نظامی شده است که شامل ۶۷ کشته می شود که حد اقل، قوای بین المللی مستقر در افغانستان مسوول ۳۵ در صد این تلفات می باشد.

حوریه مصدق از سازمان عفو بین المللی ضمن انتقاد از طرف های متخاصم در افغانستان که در تلفات غیر نظامی دخیل اند، گفته است که مخالفین حکومت افغانستان عامل بیشترین تلفات غیر نظامیان در آن کشور است. اما خانم مصدق تاکید کرده است که "کشته و یا زخمی شدن حتی یک غیر نظامی توسط گروه های متخاصم، تخطی از حقوق بشر و قوانین جنگ است."

XS
SM
MD
LG