لینک های دسترسی

Breaking News

نقض حقوق بشری کودکان در جهان نزدیک به سه برابر شده است - یونیسف


گزارش تازۀ صندوق وجهی ملل متحد برای حمایت از اطفال (یونیسف) حاکیست که تخطی‌های حقوق بشری علیه کودکان در قارۀ افریقا، شرق میانه و امریکای لاتین به صورت سرسام آور افزایش یافته است.

به اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، موارد نقض جدی حقوق کودکان نزدیک به سه برابر شده است.

یونیسف گزارش داده است که روزانه به طور متوسط، ۷۱ مورد نقض جدی تایید شدۀ تخطی علیه کودکان توسط طرفین درگیر در مناطق جنگی در سراسر افریقا، شرق میانه، آسیا و امریکای لاتین صورت می‌گیرد.

این یکی از یافته‌های عمدۀ گزارش جدیدی تحت عنوان "بررسی ۲۵ ساله کودکان و درگیری‌های مسلحانه، اقدام برای محافظت از کودکان در جنگ" است که یونیسف به روز سه شنبه، ۲۸ جون منتشر کرد.

تاشا جیل، مشاور بخش حفاظت اطفال در وضعیت اضطراری در یونیسف می‌گوید:‌ "بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰، سازمان ملل متحد بیش از ۵۰۰ هزار مورد نقض جدی علیه کودکان را که توسط طرف‌‌های درگیر انجام شده، تایید کرد. این تخلفات جدی در بیش از ۳۰ موقعیت در حال منازعه و درگیری در سراسر افریقا، شرق میانه، آسیا و امریکای لاتین صورت گرفته که بطور متوسط ۷۱ تخلف جدی علیه کودکان در روز است".

این گزارش سوابق ۱۶ ساله مرتبط به نقض جدی حقوق کودکان در شرایط جنگ را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار داده تا تاثیر درگیری‌های مسلحانه را بر کودکان در سراسر جهان نشان دهد.

خانم جیل می افزاید: " ۸۲ درصد تمام تخطی‌های تایید شده در مورد حقوق کودکان بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ تنها در پنج موقعیت رخ داده است: افغانستان، اسراییل، فلسطین، سوریه، یمن و سومالیا".

در طول سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰، یونیسف دریافت که بیش از ۱۰۴ هزار کودک کشته یا مجروح شده اند، بیش از ۹۳۰۰۰ کودک توسط طرف های درگیر به جنگ کشانیده شده و حداقل ۲۵۰۰۰ هزار کودک ربوده شده است.

تاشا جیل می‌گوید:‌ "فقط برای درک بزرگی مشکل باید بگویم، تنها در یک دهه - از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ میلادی ۱۸۵ درصد موارد نقض جدی حقوق کودک که علیه کودکان در شرایط جنگ بود، افزایش یافته است".

تلاش کارکنان یونیسف، سازمان‌های ملل متحد و سایر موسسات شریک برای جمع ‌آوری و معتبر بودن اطلاعات در مورد تخلفات جدی علیه کودکان، درک بهتر آنان و پاسخگویی به نیازهای کودکان باعث شده تا نتایج مثبتی به دست بیاید.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون حداقل ۱۷۰ هزار کودک از قید نیروهای مسلح آزاد شده‌ اند. بسیاری آنها از چندین تخلف، از جمله اختطاف یا خشونت های جنسی نجات یافته اند.

مشاور یونیسف می‌گوید، در حالی که از تمام اعضای طرف های جنگ به دلیل عدم پابندی به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی بشردوستانه، حقوق بین المللی و حقوق بشر شکایت یا انتقاد می‌کند، معتقد است که جامعۀ بین المللی به طور کل می تواند برای محافظت از کودکان در جنگ اقدامات بیشتری انجام دهد.

XS
SM
MD
LG