لینک های دسترسی

برنامۀ کمپیوتری یونسکو برای آگاهی دهی 'ایچ آی وی'


برنامۀ کمپیوتری یونسکو برای آگاهی دهی 'ایچ آی وی'

بر اساس معلوماتی که ادارۀ آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد یا "یونسکو" ارایه نموده است ، این بازی های کمپیوتری بیشتر برای جوانان بین سنین ۱۵ الی ۲۴ سال که اکثریت افراد تازه مصاب شده به ایدس را تشکیل میدهند، معلوماتی را در مورد محافظت از ابتلا و انتشار این مرض ارایه میکند.

ایما گوسل دختر ۱۶ سالۀ روسی ساکن پاریس میگوید:

"فکر میکنم که من خودم میتوانم معلوماتی را در مورد ایدس دریابم. احساس شرم میکنم که از مادرم و یا حتی همصنفانم در این مورد بپرسم، معلومات آنها غلط و غیر حقیقی بوده میتواند."

نتالیا میدفیدیفا که مادر یک دختر جوان است از جملۀ والدینی است که به این بازی ارزش قایل شده و آنرا روش خوبی برای تکثیر معلومات میداند.

" این بازی ها ضروری نه که بسیار حیاتی و اساسی میباشند بخاطریکه امروزه والدین بسیار مصروف هستند و وقت کافی برای اطفال خود ندارند."

این ویدیو گیم بخشی از مبارزۀ جاری یونسکو علیه ایدس است. بر اساس آماری که از سوی ادارۀ مبارزه با ایدس ملل متحد منتشر گردیده است، در اواخر سال ۲۰۰۹ حدود ۸.۳۰میلیون فرد کاهل در سراسر جهان مصاب 'ایچ آی وی' بود.

تصمیم نشر این بازی های کمپیوتری در روسیه بخاطر انتشار شدید ایدس در اروپای شرقی بخصوص اوکرائین اتخاذ گردید.

در اوکرائین بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ شمار مبتلایان به این مرض دو چند گردیده است.

ایرمگاردا کاسینسکایتی متخصص برنامه ها در بخش ارتباطات و معلومات ادارۀ یونسکو میگوید:

" گزارشات بین المللی نشاندهندۀ افزایش اندک انتشار مرض در اروپای شرقی میباشد، و به منظور توقف و یا کاهش آن ما در واقع باید روسیه را معرفی میکردیم."

این بازی ها در فرانسه و هسپانیه نیز منتشر گردیده و بطور رایگان از ویب سایت یونسکو در دسترس نوجوانان و جوانان قرار خواهد گرفت.

جینیس کارکلینس معاون بخش ارتباطات و معلومات یونسکو گفت:

" آموزش این مقاله بسیار مهم است. مکاتب و خانواده ها انگیزه های فرهنگی، مذهبی و قومی یا سایر عوامل همواره به چنین معلومات دسترسی ندارند."

در این بازی ها، بازی کنان موتر های سپورتی را انتخاب نموده به مسابقه میپردازند، در پایان هر مرحله آنها باید به چندین سوال چهار جوابه در مورد HIV و ایدس پاسخ بگویند تا بتوانند وارد مرحلۀ بعدی شوند.

به هر حال این بازی در مورد چگونگی جلوگیری از انتشار و تداوی ایدس پرداخته و همچنان افسانۀ انتقال مرض از طریق تماس دست شخص مریض را رد میکند.

لوک مونتگنیر، دانشمندی که HIV را کشف کرد و لابراتوار وی این برنامۀ کمپیوتری را انکشاف داد، بیشتر روی اهمیت آموزش جوانان تاکید ورزیده میگوید که آنها آسیب پذیر ترین افراد در برابر این مرض میباشند.

XS
SM
MD
LG