لینک های دسترسی

Breaking News

عکس العمل ایالات متحده و ملل متحد در قبال کشته شدن برهان الدین ربانی


عکس العمل ایالات متحده و ملل متحد در قبال کشته شدن برهان الدین ربانی

ایالات متحده امریکا و سازمان ملل متحد کشته شدن برهان الدین ربانی رئیس جمهور اسبق افغانستان و رئیس کنونی شورای عالی صلح آن کشور را به شدت تقبیح کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با انتشار بیانیه یی تسلیت خود را به این مناسبت به خانواده برهان الدین ربانی و مردم افغانستان به شمول خانواده های افرادی که جان خود را در این رویداد از دست داده و یا مجروح شده اند، ابراز کرده است.

در اعلامیه گفته شده است که ایالات حکومت افغانستان را در تلاش برای کشاندن مرتکبین این حادثه به محکمه، همکاری می کند و درعین حال فشار خود را بر شبکه القاعده و طالبان افزایش خواهد داد.

درهمین حال بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده درمورد کشته شدن برهان الدین ربانی چنین می گوید:

"وی مردی بود که عمیقا به افغانستان می اندیشید و یک مشاور با ارزش برای رئیس جمهور کرزی بود، وی تلاشهای زیادی برای بازسازی افغانستان انجام داده است و بنا از دست رفتن وی یک ضایعه است که برای شما رئیس جمهور و مردم افغانستان تسلیت قلبی خود را ابراز می کنیم."

عکس العمل ایالات متحده و ملل متحد در قبال کشته شدن برهان الدین ربانی
عکس العمل ایالات متحده و ملل متحد در قبال کشته شدن برهان الدین ربانی

همچنان مایک مولن لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده امریکا درمورد کشته شدن برهان الدین ربانی چنین گفت:

"در هر زمانی، از دست رفتن چنین یک رهبری می تواند تاثیراتی داشته باشد، اما چون این رویداد به تازه گی اتفاق افتاده است، مشکل است که از تاثیرات آن سخن زده شود. اما نیاز است تا رهبران به نظر من این مسئله را یقینی بسازند که این رویداد نمی تواند تلاش برای آینده را مختل بسازد."

درهمین حال استیفن دیمستورا نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز با انتشار اعلامیه یی ضمن محکوم کردن قتل برهان الدین ربانی، گفته است که تلاشها به هدف استقرار صلح در افغانستان باید ادامه یابد و سازمان ملل در این راستا مردم افغانستان را یاری می رساند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که بانکی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد و جنرال دیفید پتریئس رئیس ادارۀ مرکزی استخبارات ایالات متحده امریکا نیز طی تماس های تیلفونی با رئیس جمهور کرزی، کشته شدن رئیس شورای عالی صلح افغانستان را محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG