لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: برنامۀ نظامی برای افغانستان هنوز آماده نیست


آرشیف: وزارت دفاع ایالات متحده

وزارت دفاع ایالات متحده آماده نیست بر اساس ستراتیژی جدید رئیس جمهور ایالات متحده برای جنگ در افغانستان به پیش برود.

مقامات نظامی ایالات متحده، یک هفته پس از اعلام ستراتیژی جدید جنگ در افغانستان می گویند که تا هنوز "تصامیم کلیدی" در مورد افغانستان اتخاذ نشده و وزارت دفاع آماده نیست، بر اساس ستراتیژی جدید رئیس جمهور ترمپ در مورد جنگ افغانستان به پیش برود.

مقامات دفاعی امریکا روز دوشنبه گفتند، باوجود این حقیقت که ستراتیژی افغانستان در "صدر اولویت ها" قرار دارد، برنامه ریزی مهم تاهنوز هم در راه بوده و اینکه چه زمانی تکمیل می گردد مشخص نشده است.

رابرت منینگ، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت "تاهنوز ستراتیژی تکمیل نشده است و کار های در پنتاگون باقی مانده تا انجام شود و سوالاتی وجود دارد که باید به آن پاسخ داده شود."

دونالدترمپ، هفتۀ گذشته ستراتیژی جدید خود را در مورد افغانستان اعلام کرد که در آن بر رویکرد استوار بر وضعیت در میدان جنگ تاکید شده است.

آقای ترمپ گفت "دشمنان ایالات متحده باید هیچگاهی در بارۀ برنامه های این کشور ندانند و یا نباید به این باور باشند که می توانند منتظر خروج ما باشند. من نخواهم گفت که چه زمانی دست به حمله می زنیم، اما ما حمله خواهیم کرد."

برخی از منابع که نخواستند نامشان افشا شود به صدای امریکا گفتند که انتظار می رود براساس ستراتیژی جدید، تا ۴ هزار سرباز اضافی امریکایی به افغانستان اعزام شود.

جوزف فوتل، فرماندۀ فرماندهی مرکزی ایالات متحده
جوزف فوتل، فرماندۀ فرماندهی مرکزی ایالات متحده

جوزف فوتل، قوماندان فرماندهی مرکزی ایالات متحده، هفتۀ گذشته به خبرنگاران گفت که در قدم اول آن سربازان "خیلی سریع"، در محدودۀ چند روز و چند هفته به افغانستان اعزام خواهند شد.

اما، آقای منینگ، سخنگوی پنتاگون، باوجودیکه نخواست گفته های فرمانده امریکایی اش را رد کند گفت که اعزام نیرو های نظامی را "با دقت" انجام خواهیم داد.

سخنگوی پنتاگون افزود "یکبار رئیس لوی درستیز های قوای مسلح پیشنهادات خود را پیشکش کند، وزیر دفاع امریکا مشخص خواهد ساخت تا چگونه به پیش بریم و به چه تعداد سربازان اضافی را برای اعزام به افغانستان نیاز داریم."

این درحالیست که جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، قبل از سخنرانی رئیس جمهور ترمپ در مورد ستراتیژی جدید جنگ افغانستان، طوری می نمود که تقریباً همۀ برنامه ریزی ها تکمیل شده و تنها تصمیم گیری روی یک گزینۀ مشخص باقی مانده است.

اما به تعقیب سخنرانی آقای ترمپ، وزیر دفاع امریکا گفت که منتظر جوزف دنفورد، رئیس لوی درستیز های قوای مسلح امریکا است تا برنامۀ اش را به وی ارایه کند.

یکی از آزمون های عمده در فرا راه برنامه سازان پنتاگون، مشخص ساختن دقیق شمار سربازان اضافی امریکایی در افغانستان است.

در حال حاضر، ایالات متحده حدود ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در عرصه های آموزش و مشوره دهی، سربازان و نیرو های امنیتی افغان را کمک می کند.

مقامات نظامی امریکایی می گویند که یکبار برنامۀ جدید ایالات متحده در بارۀ افغانستان شکل بگیرد؛ به گفتۀ آنان، شاید نیاز به سازماندهی مجدد برخی از نیرو های از قبل مستقر در افغانستان، موجود باشد.

XS
SM
MD
LG