لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت جدید افغانستان و آزمون های امنیتی و اقتصادی


به اساس توافقنامه دوجانبه امنیتی، حدود ۱۲ هزار سرباز امریکایی و ناتو به آموزش نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داد.

هدف قرار دادن شورشیان القاعده نیز بخشی از این توافقنامه است. این توافقنامه فقط یک روز پس از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور اشرف غنی احمدزی امضا شد.

آقای احمدزی گفت: "ما به عنوان یک دولت مستقل و به اساس برداشت منافع ملی خود قراردادی را که برای ثبات، خیر و رفاه مردم ما و ثبات منطقه و دنیا است، امضا کردیم."

اما فقط چند روز پس از امضای این توافقنامه، گروه طالبان با انجام حملات انتحاری بر بس های حامل منسوبین اردوی ملی افغانستان، خشم و مخالفت شان را با توافقنامه امنیتی نشان دادند.

اندریو ویلدر از انستتیوت صلح ایالات متحده می گوید: "وضعیت امنیتی بد و رو به وخامت است. به نظرم اکنون روی کار آمدن حکومت جدید و ایجاد ثبات سیاسی برای بهبود وضعیت امنیتی ممد واقع خواهد شد."

کارشناسان می گویند که افزایش فعالیت تندروان وابسته به گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق توجه افغان ها را به خود جلب کرده است.

افغان ها به خوبی به یاد دارند که حمله ایالات متحده در سال 2003 بر عراق سبب شد تا جنگ افغانستان دیگر در محراق توجه قرار نداشته باشد.

طالبان طی ماه ها اخیر حملات شان را در افغانستان افزایش داده اند.

تشدید فعالیت های طالبان، توانایی نیروهای امنیتی افغان در مقابله با شوشیان طالب را زیر سوال برده و سبب افزایش تلفات نیروهای افغان گردیده است.

اما در کابل، باشندگان خسته از جنگ این شهر از ادامه حضور نیروهای خارجی خوش به نظر می رسند.

تا جایی آینده افغانستان بستگی به چگونگی روابط آن کشور با همسایگان خویش به ویژه پاکستان دارد.

جانان موسی زی، سفیر افغانستان در پاکستان است. او گفت: "تمرکز حکومت جدید افغانستان افزایش و تقویت تلاش ها به خاطر مقابله و شکست دادن دهشت افگنان به گونه موثر تر خواهد بود."

یکی دیگر از چالش های عمده فرا راه حکومت جدید افغانستان اقتصاد آن کشور است. کارشناسان می گویند که اقتصاد افغانستان با مشکل جدی روبروست.

مقامات امریکایی می گویند که با وجود سرمایه گذاری های هنگفت خارجی، فساد اداری و مواد مخدر هنوز هم به صورت گسترده در افغانستان دیده می شود.

اندریو ویلدر از انستتیوت صلح ایالات متحده می گوید: "آنچه بیشتر از یک روند ناقص انتخابات، مشروعیت حکومت جدید افغانستان را زیر سوال قرار می دهد اینست که حکومت جدید توانایی پرداخت معاشات مامورین دولتی را از دست دهد و نتواند خدمات اجتماعی را عرضه کند و بلاخره اقتصاد افغانستان ورشسکت شود."

رئیس جمهور احمدزی از طالبان خواست تا به روند صلح بپیوندند. اما او گفت که دعوت به پیوستن به صلح نباید نشانه ضعف حکومت تعبیر گردد.

کشور های غربی تعهد کرده اند تا مصارف نیروهای امنیتی افغان را تا سال 2017 بپردازند.

XS
SM
MD
LG