لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا، چین و پاکستان در تلاش از سرگیری روند صلح افغانستان


نشست‌های چهارجانبه تا کنون نتایج ملموسی نداشته است

نمایندگان افغانستان، پاکستان، ایالات متحدۀ امریکا و چین دوشنبه هفتۀ آینده در مسقط پایتخت عمان گرد هم جمع می‌شوند تا مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان را احیا کنند.

اما محمد امین وقاد، مشاور رئیس جمهور افغانستان و عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان، به خبرگزاری رویترز گفته است که نمایندگان شورای عالی صلح و حکومت افغانستان در نشست چهارجانبه در مسقط شرکت خواهند کرد.

آقای وقاد گفت "این نشست مهم است زیرا نمایندگان گروه طالبان نیز در آنجا خواهند بود. ما با طرح روشن خواهیم رفت".

نشست‌های‌ چهارجانبه –افغانستان، پاکستان، امریکا و چین – به هدف زمینه سازی برای گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان تا کنون موفقیت چشمگیری نداشته است.

اما خبرگزاری رویترز از قول منابع طالبان گزارش داده است که تا کنون آن گروه دعوتنامه‌ای برای شرکت در این نشست دریافت نکرده است.

دو تن از فرماندهان ارشد طالبان به شرط افشا نشدن نام شان به خبرگزاری رویترز گفته اند که شورای رهبری طالبان روز سه شنبه جلسه کرد و تصمیم گرفت که حتا در صورت دعوت رسمی نیز نمایندۀ خود را به نشست مسقط نفرستد.

نبود نمایندۀ گروه طالبان در این نشست که هدف آن صلح با این گروه است، شک و تردیدها را در مورد موفقیت تلاش‌ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح افغانستان قوت خواهد بخشید.

همانگونه که خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان هفتۀ گذشته به صدای امریکا گفته بودکه نشست چهارجانبه اواسط این ماه در مسقط برگزار خواهد شد، یک مقام ارشد وزارت خارجۀ پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته است که این نشست روز دوشنبه ۱۶ اکتوبر برگزار می شود.

تماس ها برای مذاکرات صلح افغانستان در سال ۲۰۱۵ پس از نشر خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان، متوقف شد.

ایالات متحده از پاکستان می خواهد تا با استفاده از نفوذ خود بر طالبان، این گروه را به مذاکرات صلح وادار سازد. اما مقام‌های پاکستانی مدعی اند که اکنون نفوذ چندانی بر گروه طالبان ندارند.

XS
SM
MD
LG