لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا استعفا داد


اوباما از چک هیگل به عنوان یک "دست استوار" حکومت اش در مبارزه با تهدیدات دراز مدت یاد کرد.

وزیردفاع ایالات متحده از سمت خود کنار رفت. چک هیگل که از ۱۹ ماه به اینسو در آن پست ایفای وظیفه می کرد، روز دوشنبه استعفای خود را به رئیس جمهور ایالات متحده تسلیم کرد.

آقای هیگل یگانه عضو جمهوریخواه کابینۀ حکومت به رهبری دیموکرات ها بود.

بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه در قصرسفید از کارکرد های آقای هیگل قدردانی کرد اما در بارۀ دلیل کناره گیری وزیر دفاع کابینه اش، توضیحات زیادی نداد.

آقای اوباما گفت که هیگل ماه گذشته به نزد او آمده گفت اکنون که رئیس جمهور وارد دوسال اخیر وظیفۀ خود در قصر سفید می شود "زمان مناسبی" برای کناره گیری وی می باشد.

رئیس جمهور امریکا آقای هیگل را "یک وزیر نمونه" خوانده گفت که وی در زمانیکه می باید با "چالش های فوری مثل گروه دولت اسلامی و ایبولا" پاسخ می دادیم در "عصری سازی ستراتیژی و بودجۀ ما به مثابۀ یک دست استوار" در برابر تهدید های دراز مدت عمل کرد."

آقای هیگل که پیش از کارکردن در بخش های عامه و خصوصی در ویتنام ایفای وظیفه کرده است نیز به دلیل کناره گیری خود اشارۀ نکرد.

این نظامی کارکشتۀ جنگ ویتنام گفت "بزرگترین مایۀ افتخار در زندگی من این بود که در موقف رهبری و خدمت زنان و مردان وزارت دفاع ایالات متحده قرار داشتم و از خانواده هایشان حمایت می کردم. به آنچه در این مدت زمان دست یافته ایم، فوق العاده افتخار دارم."

نیویارک تایمز، روز دوشنبه به نقل از مقامات ارشد حکومت گزارش داد که استعفای چک هیگل در پی فشار های موجود به خاطر چندین بحران پالیسی خارجی به شمول جنگ روان علیه گروه نظامی دولت اسلامی در سوریه و عراق صورت می گیرد.

جان بولتن، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد به صدای امریکا گفت که به باور وی وزیر دفاع امریکا که کارش را در فبروری ۲۰۱۳ آغاز کرد، مجبور به استعفا گردید.

آقای بولتن می گوید که هیگل هیچگاهی ابتکار عمل را در وزارت دفاع در دست نگرفت.

این دیپلومات پیشین امریکایی به این باور است که هیگل به "عنوان آلۀ دست قصرسفید در پنتاگون" عمل می کرد که در نتیجه اهمیت وزارت دفاع به طور مداوم "کم جلوه داده می شد."

آقای بالتن این را هم گفت که استعفا می توانست به شکل بهتر آن صورت گیرد. این دیپلومات پیشین امریکایی اعلام استعفای وزیردفاع امریکا را یک علامت هشدار دهنده توصیف می کند.

بالتن هشدار داده گفت "هر آنگاهی که شاهد اینگونه بی نظمی باشید، این معنی را می دهد که مشکلات بیشتری در پیش رو خواهد بود."

چک هیگل، دومین عضو کابینۀ بارک اوباما است که در این ماه استعفا می دهد. اریک هولدر، لوی څارنوال ایالات متحده نیز در ماه سپتمبر گفت که از سمتش کنار می رود.

اما انتظار می رود که هر دو مقام کابینۀ بارک اوباما تا زمانی که جانشین آنان تایید شود، به وظیفۀ خود ادامه دهند.

گزارش: ویکتوریا مشی، خبرنگار صدای امریکا

ترجمه: قدیر مشرف، واشنگتن

XS
SM
MD
LG