لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ حمایت لازم برای نامزدی حزب جمهوریخواه را کسب کرد


دونالد ترمپ تنها داوطلب باقی‌مانده در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور، موفق شد حمایت لازم نمایندگان حزبش را برای کسب نامزدی نهایی جمهوریخواهان در انتخابات اصلی خزان آینده کسب کند.

به گزارش رسانه‌های امریکا، در حالیکه هنوز رقابت‌های مقدماتی تمام نشده است، آقای ترمپ روز پنجشنبه موفق شد به حد نصاب ۱۲۳۷ رأی نماینده حزبی لازم برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری هشتم نومبر دست یابد.

این در حالی است که برخی در بدنۀ حزب جمهوریخواه پیشتر با نامزدی این سرمایه‌دار جنجال برانگیز مخالفت داشتند، و در مورد توانایی‌هایی وی برای رقابت با نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات اصلی و صلاحیتش برای ورود به کاخ سفید ابراز تردید کرده بودند.

آقای ترمپ همچنین برای برگزاری یک مناظره تلویزیونی پیش از انتخابات مقدماتی هفتم جون در شش ایالت، از جمله ایالت پرجمعیت کالیفورنیا، با برنی سندرز یکی از دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حزب دموکرات اعلام آمادگی کرده است.

او، در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به "جیمی کیمل" مجری برنامه که پرسید آیا آمادگی دارید با سندرز درباره مسائل مهم امریکا و کالیفورنیا، قبل از برگزاری انتخابات مقدماتی، مناظره کنید، گفت در صورتی که درآمد حاصل از آن به مصارف خیریه برسد، حاضر است شرکت کند.

در همین حال، بر اساس نظرسنجی ها، برنی سندرز دموکرات هم فاصله خود را با هیلری کلینتن در ایالت کالیفورنیا کمتر کرده است.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمنت و تنها رقیب هیلری کلینتن داوطلب پیشتاز حزب دموکرات در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری هشتم نومبر آینده، فوراً به این ایده واکنش مثبت نشان داد و در حساب توئیتری خود پاسخ داد که آمادگی شرکت در چنین مناظره‌ای را دارد.

این درحالیست که هیلری کلنتن، نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات میان حزبی، در واکنش به اظهارات این دو کاندید گفت "همچو اتفاقی رخ نخواهد داد."

خانم کلنتن هنوز هم با مشکلات ناشی از استفادۀ سرور شخصی اش برای ایمل های حکومتی در وزارت خارجۀ امریکا دست و پنجه نرم می کند. وزیر پیشین خارجۀ ایالات متحده، می گوید که نگرانی های مردم را از بابت ارسال ایمل رسمی از سرور شخصی اش درک می کند اما "اطمینان" دارد که مردم فیصلۀ درستی خواهند کرد. پیش از اظهارات خانم کلنتن، یک مفتش وزارت خارجه در تحقیقات خود دریافته بود که هیلری کلنتن به عنوان وزیر خارجه، از قوانین حکومتی سرپیچی کرده است.

در همین حال، بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته، برنی سندرز که خود را یک سوسیالیست معرفی می‌کند و گفته تا انتهای رقابت‌های مقدماتی میدان را خالی نخواهد کرد، موفق شده است فاصله خود با هیلری کلینتن را در ایالت پر اهمیت کالیفورنیا کمتر کند.

روزنامه واشنگتن تایمز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، بر اساس نتایج نظرسنجی "مؤسسه سیاست عمومی کالیفورنیا" که شب گذشته منتشر شد، حدود ۴۶ درصد رای دهندگان احتمالی دموکرات در آن ایالت از خانم کلنتن حمایت می‌کنند و حدود ۴۴ درصد هم گفته‌اند به سندرز رأی خواهند داد.

رقابت‌های مقدماتی تا چهاردهم جون ادامه دارد و پس از آن نامزدهای نهایی دو حزب عمده در کنوانسیون یا جلسۀ انتخاب نامزد حزبی خود، به طور رسمی معرفی می‌شوند. کنوانسیون حزب جمهوریخواه از ۱۸ تا ۲۱ جولای کنوانسیون حزب دموکرات ۲۵ تا ۲۸ جولای برگزار خواهد شد.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، در رقابت احتمالی بین کلنتن و ترمپ، دموکرات‌ها با ۱۰ درصد رای بیشتر قادر به شکست جمهوریخواهان خواهند بود. طبق همین نظرسنجی‌ها، در رقابت بین سندرز و ترمپ، باز هم دموکرات‌ها با اختلاف ۱۷ درصد از جمهوریخواهان پیش خواهند بود.

XS
SM
MD
LG