لینک های دسترسی

Breaking News

ایران به پرداخت ۶ میلیارد دالر غرامت محکوم شد


دو تن از بازماندگان قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در شهر نیویارک در برابر بنای یادگاری مراکز تجارتی

یک محکمۀ ایالات متحده پس از ماه ها بررسی، ایران را به خاطر "نقش داشتن در حملات دهشت افگنی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱"، به پرداخت شش میلیارد دالر غرامت به بازماندگان آن حملات محکوم کرد.

جرج دانیلز قاضی محکمۀ منطقه جنوب نیویارک این حکم را در پی شکایت حدود هزار نفر از بازماندگان کشته شدگان حملات دهشت افگنی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صادر کرد.

شکایت کنندگان ۱۴ سال پیش از رژیم ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی ایران شکایت کرده بودند و این محکمه حکم داد که جمهوری اسلامی ایران باید به آن قربانیان، شش میلیارد دالر غرامت بپردازد.

ایران پیشتر هرگونه نقش در حملات ۱۱ سپتمبر را رد کرده بود و در جلسات محکمه حاضر نشد و این رای به طور غیابی صادر شد. رژیم ایران حق استیناف طلبی را دارد.

شاکیان این قضیه به محکمه گفته بودند که رژیم جمهوری اسلامی ایران با حمایت از دهشت افگنی و فراهم کردن امکانات برای اعضای شبکه القاعده در حملات ۱۱ سپتامبر سهم داشت و باید برای خسارت وارد شده، غرامت بدهد.

گل هایکه در جای نام دو تن از قربانیان حملۀ ۱۱ سپتمبر گذاشته شده است.
گل هایکه در جای نام دو تن از قربانیان حملۀ ۱۱ سپتمبر گذاشته شده است.

محکمۀ نیویارک ادعای وکلای شاکیان را درباره نقش مستقیم ایران در فراهم کردن مقدمات حملات ۱۱ سپتمبر، رد کرد.

با این حال، رویترز در گزارش خود نوشته است که حکم این محکمه در نیویارک می تواند زمینه برای شکایت مشابه علیه عربستان سعودی را - که بخش قابل توجهی از مهاجمان آن حملات دهشت افگنی از آن کشور بودند - فراهم کند.

در شکایت این قربانیان که سال ۲۰۰۴ ثبت شد، ابتدا شکایت آنها علیه جمهوری اسلامی به دلیل قانون مصونیت حکومتی مصوب سال ۱۹۷۶ رد شده بود. اما در سال ۲۰۱۶ کانگرس امریکا با تصویب قانونی به نام "حق شکایت علیه حامیان دهشت افگنی"، مقدمات را برای این شاکیان فراهم کرد.

عربستان سعودی مخالف این قانون بود و حتی مدتی ایالات متحده امریکا را تهدید به خروج منابع مالی خود از این کشور کرد. عربستان سعودی نگران است که شکایت های مشابهی علیه آن کشور نیز مطرح شود.

XS
SM
MD
LG