لینک های دسترسی

مسدودی چندین سفارت و قنسولگری امریکا


نمایی از ساختمان سفارت امریکا در کابل
حکومت ایالات متحده ضمن انسداد موقت 21 سفارتخانه و قونسلگری امریکا در خارج از آن کشور -عمدتاً در شرق میانه و شمال افریقا- هشدار فوق العادۀ سیر و سفر را برای شهروندان امریکایی در مورد تهدید حملات القاعده صادر کرد.

مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک لوی درستیز های ایالات متحده امریکا روز یکشنبه این تهدید را جدی عنوان کرد.

دمپسی گفت: "تهدید جدی وجود دارد و ما به آن واکنش نشان خواهیم داد. این تهدید بسیار مشخص است و ما آنرا جدی می گیریم. تهدید روشن به نظر می رسد و هدف آن نه تنها ایالات متحده بلکه غربی ها می باشد."

بریتانیا و آلمان اعلان کرده است که سفارتخانه های این دو کشور به دلیل نگرانی های امنیتی به روز های یک شنبه و دوشنبه مسدود می باشد.

در این هشدار گفته شده است که القاعده یا متحدین آن شاید نهاد های حکومتی و خصوصی ایالات متحده را هدف قرار دهند.

روزنامۀ نیویارک تایمز شام جمعه گزارش داد که مقام های امریکایی به مکالمات الکترونیک میان عمال ارشد القاعده نفود کرده اند.

واکنش قانون گذاران امریکا

قانونگذاران امریکایی و مقام های عالیرتبۀ پیشین امریکایی می گویند که این اقدام حکومت، پاسخ فوق العاده و مناسب به تهدیدات معتبر دهشت افگنی است.

قانونگذاران جمهوریخواه همواره از تصامیم باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده انتقاد کرده اند. اما اینبار در خصوص بسته شدن سفارتخانه ها و قونسلگری های ایالات متحده در بیرون چنین نشد.

مایکل مککول، رئیس کمیتۀ امنیت داخلی مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه این حرکت را هشیارانه خواند.

آقای مککول گفت: "ما در حالت شدید آماده باش قرار داریم. فکر کنم که تصمیم حکومت برای بسته شدن این سفارتخانه ها در واقع کار بسیار هشیارانه یی بود."

این سیاستمدار امریکایی می گوید که صدور چنین هشدارها به دهشت افگنان می رساند فعالیت های آنان شناسایی شده و نیز آنان را به تجدید نظر در مورد پلان های شان وا می دارد.

پیتر کینگ، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا می گوید که اقدامات حکومت ایالات متحده باید این اندیشه را رد کند که گویا تهدید القاعده از بین رفته است.

آقای کنگ گفت: "این یک پیام هشدار است، القاعده از چند جهت قویتر از آنچه است که پیش از حملات یازدهم سپتمبر بود. این شبکه دگرگون شده و انتشار یافته است و از استقامت های مختلف خود را به ما رسانده می تواند. القاعده در جزیرۀ عرب یکی از مرگبار ترین شاخه های این سازمان تلقی می شود."

دچ روپرسبرگر، عضو دیگر مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده می گوید که حملات مرگبار سال گذشته بر قونسلگری امریکا در شهر بنغازی لیبیا، نباید بار دیگر تکرار شود.

دچ روپرسبرگر گفت: "رویداد بنغازی اسفناک بود، باید از آنچه رخداد بیاموزیم و اطمینان حاصل کنیم که اولویت ما پاسبانی از امریکایی هاست. پس نیاز است که هرگونه احتیاط را رویدست گیریم و این چیزیست که اکنون انجام می دهیم."

مایکل چرتوف، وزیر پیشین امنیت داخلی ایالات متحده گفت که توانمندی امریکا به نظارت از ارتباطات جهانی یکی از ابزار بسیار گرانبها در مبارزه با دهشت افگنی است.

چرتوف گفت: "می شنوید که افراد تبهکار خود در مورد انجام کاری صحبت می کنند. چالش این استکه تهدید مشخص نیست. آنان تا کنون در مورد هدف یا موضعیت ویژه یی صحبت نکرده اند. از اینروست که هشدار امنیتی ساحۀ بزرگ جغرافیایی را احتوا می کند."

چرتوف می گوید که مقام های امریکایی همزمان با تمرکز بر عملیات القاعده در بیرون، برای یافتن سرنخ ها در مورد فعالیت های احتمالی دهشت افگنی در داخل ایالات متحده که با تهدیداد کنونی شاید پیوند داشته باشد، تمرکز می کنند.

سفارتخانه ها و قونسلگری های ایالات متحده روز یک شنبه در افغانستان، الجزایر، بحرین، بنگله دیش، جیبوتی، مصر، عراق، اردن، کویت، لیبیا، موریتانیا، عمان، قطر، عربستان سعودی، سودان، امارات متحدۀ عربی و یمن مسدود بود.
XS
SM
MD
LG