لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما توافق با ایران را بهترین معامله خواند


رئیس جمهور اوباما معامله روی برنامۀ هستوی ایران را فرصت بی نظیر خوانده است

بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا توافق روی یک چهارچوب برای محدود ساختن برنامۀ هسته یی ایران در بدل کاهش تحریمات را بهترین معامله خوانده و از آن حمایت کرده است.

رئیس جمهور اوباما در یک مصاحبه اختصاصی با نیویارک تایمز ضمن تمجید از معامله با ایران، آن را یک فرصت بی نظیرخواند. آقای اوباما افزود که بیشترین جزئیات این توافق در مدت سه ماه آینده نهایی خواهد شد.

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا همچنان گفته است که اگر ایران فعالیت های هسته یی محرمانه را از سر گیرد و مواد توافق را نقض کند، موافقه ملغی قرار خواهد گرفت و تعزیرات بر ایران برجای خود باقی خواهد ماند.

بارک اوباما برای قناعت دادن منتقدین این معامله و جلب حمایت شان از این کار، مصروف مکالمات تلیفونی با اعضای برجستۀ هردو حزب در کانگرس ایالات متحده و سران دول مختلف می باشد.

اما موضعگیری تازۀ آقای اوباما با انتقادات شدید اسرائیل و حامیان آن، به شمول اعضای برجستۀ کانگرس مواجه می باشد. انتقاد کنندگان، قصر سفید را به دادن امتیاز بیشتر به ایران متهم می سازند.

مخالفین این توافق در کانگرس ایالات متحده می گویند که این سند باید از سوی هردو مجلس تایید شود اما رئیس جمهور اوباما گفته است که هرنوع مصوبۀ رد شده از سوی کانگرس را ویتو خواهد کرد.

از سوی هم بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل که یکی از مخالفین سرسخت توافق روی برنامۀ هسته یی با ایران می باشد، این کار را یک خطر جدی برای اسرائیل و جهان می داند.

صدراعظم اسرائیل این توافق یک معامله بد خوانده و گفته است که این کار باعث می شود تا ایران را با یک زیر بنای گستردۀ هسته یی به حال خودش باقی بگذارد.

بر اساس توافق که میان ایران و گروه کشورهای پنج جمع یک هفتۀ گذشته در سویس صورت گرفت، نظارت از برنامۀ اتمی ایران توسط سازمان ملل متحد افزایش خواهد یافت و ایران باید ذخایر یورانیم غنی شدۀ موجود را خنثی کند.

همچنان بر اساس این توافق ایران مکلفیت دارد تا شمار سنترفیوج های خود را که به نزده هزار می رسد به شش هزارو یکصد کاهش دهد.

مخالفت ها و موافقت ها روی موافقه در مورد برنامۀ هستوی ایران در حالی جریان دارد که یک ضرب الاجل دیگر در حال نزدیک شدن است و مذاکره کنندگان تا اخیر ماه جون وقت دارند که روی جزئیات اساسی موافقه نهایی تصمیم بگیرند.

XS
SM
MD
LG