لینک های دسترسی

Breaking News

کری: توافق با ایران، گام نخست به توافق نهایی است


وزیر خارجه امریکا توافق هسته یی با ایران را گام نخست در راه حل احتمالی صلح آمیز برنامه های جنجالی هسته یی ایران عنوان کرد. آقای کری در یک برنامه امریکایی محدویت های که ایران بر آن توافق کرده است، بیان داشت.

جان کری گفت "ایران باید یورانیم غنی شده به سطح بالای خود را ار بین ببرد که برای ساخت بم اتمی مهم می باشد. زمانی که ایران این کار را انجام داد، غنی سازی یورانیم ایران در سطح پائین قرار می گیرد. طی این قرارداد ایران اجازه ندارد تا قابلیت های غنی سازی یوارنیم را افزایش دهد. ما برسنتریفوژها، محدویت ها را وضع خواهیم کردیم که برای غنی سازی یورانیم مهم است."

آقای کری تاکید کرد که دراین توافق بررسی های جدی گنجانیده شده است.

جان کری گفت "این توافق بر اعتماد استوار نیست. بلکه بربازرسی استوار است. این وابسته به قابلیت های درک شما است که چه بوقوع می پیوندد. بنابراین، ضرور نیست شما بر مردمی که همرای شما معامله می کند اعتماد داشته باشید. شما باید روش هایی را اختیار کنید که مطابق به آن شما بدانید که شما از آن چه به دست می آورد و دقیقا شما چه می کنید."

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل
​در همین حال، بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل، توافق هسته یی با ایران را یک "اشتباه تاریخی" خواهند.

سکسبای چمبلس، سناتور جمهوری خواه می گوید توافق هسته یی هدف اصلی جامعه بین المللی را به قدر کافی برآورده نساخته است.

این سناتور جمهوری خواه گفت "هیچ چیزی را که جان کری گفته است ، ما را در جهت جلوگیری از توسعه سلاح هسته ای ایران کمک نمی کند."

این سناتور جمهوری خواه همچنان کاهش فشار تعزیرات اقتصادی بر ایران را مورد اعتراض قرار داد. چمبلس گفت "حالا وقت آن نیست که تعزیرات بر ایران کاهش یابد در حالیکه آنها هنوز مصروف کارند."

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در اواخر روز شنبه گفت کاهش تعزیرات برایران به حد متوسط خواهد بود و اگر ایران با تعهدات خود ایستادگی نکند، تعزیرات سخت تر خواهد شد.

گزارش: مایکل بومن، خبرنگار صدای امریکا
ترجمه: رویا زمانی
XS
SM
MD
LG