لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: پیروزی نتنیاهو هیچ تاثیری بر مذاکرات ایران ندارد


حزب لیکود تلاش خواهد کرد در ائتلاف با سایر گروه ها حکومت جدید را تشکیل دهد.

انتخاب دوبارۀ بنیامین نتنیاهو، در انتخابات اسراییل هیچ تاثیری بر مذاکرات هسته یی ایران نخواهد داشت.

وزارت خارجۀ امریکا، روز چهارشنبه با ذکر این مطلب اذعان داشت که ایالات متحده با مخالفت آقای نتنیاهو علیه دسترسی به یک توافق احتمالی با ایران، آگاه است.

جن ساکی، سخنگوی آن وزارت گفت که ملاقات با ایران "دشوار اما سازنده" است. خانم ساکی افزود که صحبت ها در عرصۀ تخنیکی به منظور روشن سازی و شفافیت مسایل - "مسلکی و مفید" بوده است.

دو هفته پیش از انتخابات اسراییل، آقای نتنیاهو حین سخنرانی در کانگرس امریکا ادارۀ اوباما را انتقاد کرده و معاملۀ احتمالی با ایران را "یک معاملۀ بد" عنوان کرد.

این در حالیست که وزیرخارجۀ ایران روز چهارشنبه در سویس گفت که نشست برنامه ریزی شدۀ روز جمعه با سایر وزرای خارجۀ دخیل در مذاکرات، بعید به نظر می رسد.

جواد ظریف، به تلویزیون دولتی ایران گفت همه گان می گویند که تمایل به حل سیاسی مسایل دارند اما تاهنوز وقت است دیده شود که آیا "واقعاً تمایلی سیاسی برای حل مسایل وجود دارد یا خیر."

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل در انتخابات پارلمانی آن کشور پیروز شد.

نتایج نهایی نشان می دهد که حزب برسر اقتدار از ۱۲۰ کرسی پارلمان، ۳۰ کرسی را به دست آورده و به سادگی می تواند با متحدین ملی گرا، مذهبی و راست گرای یهودی خود یک حکومت ائتلافی را تشکیل کند.

اما مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران در مورد برنده شدن حزب آقای نتنیاهو و یا باخت حزب مخالف او ابراز بی تفاوتی کرد.

خانم افخم گفت "هیچ فرقی نمی کند که کدام یک از احزاب رژیم صیهونستی بر سر قدرت قرار می گیرند. همۀ آنان ماهیت تجاوز کارانۀ داشته و جنایت علیه فلسطینیان و ایجاد توطیه علیه ملت های مسلمان، نادیده گرفتن حقوق آنان و تجاوز گری، باهم برابر و شریک اند."

واکنش منشی عمومی ملل متحد

منشی عمومی ملل متحد پس از پیروزی بنیامین نتنیاهو در انتخابات اسراییل، از حکومت جدید خواست تا برای رسیدن به یک توافق نهایی صلح با فلسطینیان مذاکره کند.

مذاکراتیکه به گفتۀ بن کی مون، به ایجاد یک کشور بادوام فلسطینی خواهد انجامید.

فرحان حق، سخنگوی ملل متحد روز چهارشنبه تصریح کرد که اعلامیۀ غیرمعمول آقای بن، منعکس کنندۀ انتظارات منشی عمومی ملل متحد و پاسخ وی به اظهارات اخیر آقای نتنیاهو در بارۀ مخالفت با ایجاد دو کشور جداگانه می باشد.

آقای حق گفت، بن کی مون از حکومت جدید می خواهد شرایط را برای مذاکرات دستیابی به توافقنامۀ صلح ایجاد کند که شامل توقف اعمار شهرک سازی غیرقانونی می باشد.

منشی عمومی ملل متحد ضمن استقبال از نتایج انتخابات اسراییل ،تاکید ورزیده است که تحقق خواست های وی "بهترین و یگانه راه برای باقی ماندن اسراییل به حیث یک کشور دمکراتیک می باشد."

انتظار می رود که ایجاد همچو یک حکومت راست گرا در اسراییل که از توسعۀ شهرک های یهودی نشین در مناطق لفسینی حمایت می کند و مخال ایجاد یک کشور مستقل فلسطین است، سبب افزایش تشنج روابط اسراییل با جامعۀ بین المللی به ویژه ایالات متحده گردد.

XS
SM
MD
LG