لینک های دسترسی

Breaking News

قوماندان پیشین جنگ افغانستان، لوی درستیز امریکا شد


جنرال دنفورد جانشین مارتین دمپسی می شود

جنرال جوزف دنفورد به صفت لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا رای تایید مجلس سنای کانگرس ایالات متحده را گرفت.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در ماه می جنرال دنفورد ۵۹ ساله را برای این سمت در نظر گرفته بود.

آقای دنفورد که در حال حاضر فرمانده عمومی قول اردوی ویژۀ دریایی ایالات متحده است، جاگزین جنرال مارتین دمپسی می شود.

جنرال دمپسی در ماه اکتوبر پس از پایان دومین دور خدمت به صفت لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده، بازنشسته خواهد شد.

رئیس جمهور ایالات متحده جنرال دنفورد را "یکی از شایسته ترین" افسران قوای نظامی امریکا و یک اندیشمند ستراتیژیک خوانده بود.

لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده به صفد مشاور ارشد نظامی رئیس جمهور و وزیر دفاع امریکا عمل می کند. لوی درستیز عمومی قوای مسلح صلاحیت مستقیم عملیاتی ندارد اما حکومت از وی دستور می گیرد.

این سمت نفوذ زیاد در مسایل جنگ و صلح داشته و نیز لوی درستیز عمومی قوای مسلح به عنوان چهرۀ عامۀ قوای مسلح نگریسته می شود.

جوزف دنفورد از فبروری ۲۰۱۳ تا اگست ۲۰۱۴ فرمانده عمومی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در افغانستان بود.

در زمان فرماندهی آقای دنفورد در افغانستان بخش زیاد نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان، آن کشور را ترگ گفته و مسوولیت های امنیتی را به نیروهای افغان تحویل دادند.

اما دنفورد قصر سفید را ترغیب کرده بود تا نیروها به گونۀ کامل از افغانستان خارج ساخته نشوند و یک بخش کوچک سربازان امریکایی فراتر از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

دنفورد همچنان در سال ۲۰۰۳ فرماندهی تهاجم به رهبری ایالات متحده را بر عراق به دوش داشت و نزدیک به دوسال در این سمت ایفای وظیفه کرد.

در سال ۲۰۰۹، آقای دنفورد به صفت فرمانده عمومی قول اردوی ویژۀ بحری امریکا در فرماندهی مرکزی نظامی گماشته شد. فرماندهی مرکزی نظامی عملیات سربازان امریکایی را در شرق میانه سوق و اداره و نظارت می کند.

جنرال دنفورد از پوهنتون جورج تاون واشنگتن دی سی در رشتۀ حکومتداری و از پوهنتون تفتس در رشتۀ روابط بین المللی به سویۀ ماستر فارغ شده است.

XS
SM
MD
LG