لینک های دسترسی

کری طرح نو صلح را به شرق میانه می برد


وزیر خارجۀ ایالات متحد سال جدید را با تلاش تازۀ به هدف از سرگیری گفت و شنود های صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها با سفری به شرق میانه آغاز می کند.

ماری هرف، معاون سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا روز دوشنبه گفت که جان کری طی سفر این هفته به شرق میانه، چارچوب پیشنهادی جدید واشنگتن را برای پیروزی گفت و شنود های راکد میان اسرائیل و فلسطین معرفی خواهد کرد.

مسائل عمده مورد اختلاف بین دو طرف شامل تعیین مرز میان اسرائیل و یک کشور مستقل فلسطین، تدابیر امنیتی بین دو طرف، سرنوشت پناهندگان فلسطینی و ادعای مالکیت بر شهر بیت المقدس می باشد.

اسرائیل و فلسطین در ماه جولای پس از فشار سنگین آقای کری گفتگو های صلح را از سر گرفتند.

فلسطین به عنوان یکی از پیش شرط های آغاز مذاکرات، وادار به منصرف شدن از تقاضای توقف اعمار شهرک های جدید یهودی نشین شد. در مقابل، اسراییل توافق نمود تا ۱۰۴ فلسطینی را رها سازد که سال ها در زندان های آن کشور بسر می بردند.

سفر وزیر خارجه ایالات متحده به منطقه همزمان با دور سوم رهایی زندانیان فلسطینی از زندان های اسراییل صورت می گیرد. اسرائیل امروز ۲۶ زندانی فلسطینی را رها کرد.

معاون سخنگوی ایالات متحده از این اقدام اسرائیل ستوده گفت "تعهد حکومت اسرائیل مبنی بر رهایی زندانیان فلسطینی به روند آغاز و ادامه دور نهایی مذاکرات کمک نموده است و به باور ما این یک اقدام مثبت در همه روند مذاکرات می باشد."

توقعات واقعبینانه

جان کری فردا یعنی روز اول سال جدید میلادی به مناطق اسرائیلی و فلسطینی سفر می کند. وزیر خارجه ایالات متحده زمان زیادی را صرف انجام مذاکرات با دو طرف نموده و می خواهد اسرائیل و فلسطین ظرف نه ماه به یک توافق صلح برسند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت که جان کری انتظار دارد تا فاصله بین موقف اسرائیل و فلسطین کم گردد. اما به گفته او تا حال معلوم نیست که آیا در جریان سفر جان کری به منطقه دو طرف روی چارچوب پیشنهادی ایالات متحده به کدام توافق خواهند رسید یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در مورد چارچوب پیشنهادی واشنگتن که قرار است از سوی جان کری به رهبران اسرائیل و فلسطین پیشنهاد شود، افزود "برخی ها می گویند که یک این یک توافقنامه موقت خواهد بود. نخیر، آنگونه نیست. این چارچوب شامل رهنمود ها در مورد همه مسائل اساسی که بخش از مذاکرات نهایی است، می باشد."

محافظه کاران اسرئیلی همواره با رهایی زندانیان فلسطینی مخالفت نشان دادند. این در حالیست که اسرائیل بار ها با رهایی زندانیان، طرح اعمار شهرک های جدید یهودی نشین را در شرق بین المقدس و کرانه غربی نیز اعلام نموده است - گامی که خشم فلسطینیان را برانگخیته است.

محمود عباس، رئیس ادارۀ خودگردان فلسطین از ایالات متحده خواسته است تا مانع اعمار شهرک های یهودی نشین شده و هشدار داده است که این گام اسراییل ممکن مذاکرات صلح به رهبری ایالات متحده را به شکست مواجه سازد.

جان کری از اسراییل خواسته است تا از خویشتن داری کار گرفته و گفته است که اعمار شهرک های جدید یهودی نشین تعهد اسراییل را به مذاکرات صلح زیر سوال قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG