لینک های دسترسی

Breaking News

قوای ائتلاف تجهیزات نظامی را به پاکستان نمیدهد


ایالات متحده گزارش های را "نادرست" خوانده که گویا واشنگتن در نظر دارد که بخشی از تجهیزات نظامی مورد استفادۀ قوای ائتلاف در افغانستان را به پاکستان فراهم کند.

خبرنامۀ قوای بین المللی حافظ صلح (آیساف) می رساند که امریکا قصد ندارد هیچگونه تجهیز نظامی، به شمول وسایط زرهی ام رپ، را به پاکستان تسلیم دهد.

جنرال جوزف دنفورد، فرماندۀ نیرو های بین المللی در افغانستان می گوید که تعهد قوای ائتلاف برای تجهیز قوای امنیتی افغانستان "خلل ناپذیر" است و قوای امریکا تبدیلی نیرو های افغان به یک نیروی مسلکی، توانمند و قادر به مبارزه برای آزمون های امنیتی، مصمم می باشد.

روزنامۀ واشنگتن پُست در نخست گزارش داده بود که گفت و شنود بین امریکا و پاکستان از چند ماه به این طرف جریان دارد تا هنگام خروج قوای ائتلاف از افغانستان، بخش های از تجهیزات مستعمل نظامی را به آن کشور فراهم شود.

حکومت افغانستان در مورد این گزارش واکنش شدید نشان داد.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به رادیو آشنا گفته بود که تسلیم دهی تجهیزات به پاکستان بدون مشور با افغانستان "مایۀ تأسف" کابل شده و " این گونه سیاست های متناقض امریکا در قبال افغانستان تازگی ندارد."

به گفتۀ آقای فیضی ایالات متحده انتظارات حکومت و مردم افغانستان را به حیث یک متحد استراتژیک مبنی بر تجهیز مکمل نیروهای امنیتی افغانستان طی یک دهۀ پسین، برآورده نکرده است.

اما قوای ائتلاف می گوید که در ۱۲ سال گذشته، نیروهای امنیتی افغان به یک نیروی امنیتی توانمند ارتقا یافته، تجهیزات و مصارف حمایوی به ارزش بیش از ۵۳ میلیارد دالر دریافت کرده است و قرار است تجهیزات و امکانات بیشتر به آنها فراهم شود.

در اعلامیه آمده که کمک ها شامل ۱۶۰ فروند طیاره، صد هزار وسایط نقلیه به شمول ۶۰۰ وسیله نقلیۀ تهاجمی، پنجصد هزار میل سلاح مختلف و دوصد هزار وسیلۀ مخابراتی و عینک های شب بین می باشد.
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG