لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما: ایجاد تغیر عاری از خشونت امکان پذیر است


رئیس جمهور ایالات متحده می گوید اقدام راه پیمایی کنندگان سلما که ارادۀ شان را به منظور حصول حق رای دهی به نمایش گذاشتند "برای عصر ها طنین انداز خواهد بود."

بارک اوباما، این اظهارات را در سالگرد دو راه پیمایی که به تامین حق رای دهی سیاه پوستان امریکا انجامید در حالی بیان کرد که ایالات متحده با تنش های تازه ایجاد شدۀ نژادی ناشی از برخورد پولیس با امریکایی های افریقایی نژاد رو به رو شده است.

اما رئیس جمهور ایالات متحده گفت که گزارش وزارت عدلیه آن کشور مبنی بر نقض حقوق شهروندان سیاهپوست شهر فرگوسن توسط پولیس نمی تواند سبب چشم پوشی از پیشرفت های امریکا شود.

بارک اوباما گفت "آنچه در فرگوسن اتفاق افتاد نمی تواند بی مانند باشد اما پس از این همه گیر نبوده و در قانون و سنت امریکا جا ندارد. اما پیش از {راه اندازی} جنبش های حقوق مدنی یقیناً چنین بود."

آقای اوباما گفت که آنان به عنوان امریکایی های به راه پیمایی پرداختند که صد ها سال "متحمل خشونت ظالمانه شده و روزانه با هتک حرمت مواجه می شدند اما به دنبال امتیازات ویژه نبودند بلکه خواستار تساوی حقوق بودند که حدود یک قرن به آنان وعده داده شده بود."

رئیس جمهور اوباما در تجلیل از رویداد سخن می گفت که در هفتم مارچ سال ۱۹۶۵ در نتیجۀ حملۀ پولیس بر راه پیمایی کنندگان در شهرک غربی ایالات الاباما هشتاد تن کشته شد و آن روز را "یکشنبۀ خونین" نام نهادند.

در راه پیمایی روز شنبه جان لیویس عضو جمهوریخواه کانگرس ایالات متحده نیز شرکت کرده بود که در جریان راه پیمایی آن سال شدیداً مورد لت و کوب قرار گرفته بود.

آقای اوباما به راه پیمایی کنندگان گفت که آنچه آنان انجام دادند امروز نیز "پس از سال ها در گوش طنین می اندازد، نه به خاطر اینکه به پیروزی کامل دست یافتند بلکه به خاطریکه ثابت کردند که تغیر عاری از خشونت امکان پذیر بوده و به اثبات رسانید که محبت و امید می تواند بر نفرت و انزجار پیروز شود."

قرار است برنامه های بیشتری روز یکشنبه هشتم مارچ در شهرک سلما راه اندازی شود جاییکه رهبران سابقه دار حقوق مدنی یک راه پیمایی نمادین را در امتداد پل ایتموند پیتوس رهبری خواهند کرد.

سفر بارک اوباما به سلما نشاندهندۀ گرامیداشت مداوم سه رویداد مهم حقوق مدنی توسط نخستین رئیس جمهور سیاه پوست امریکا در ارتباط به تاریخ شکنجۀ نژادی ایالات متحده می باشد.

رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ در پنجاه و مین سالگرد سخنرانی مشهور مارتین لوتر کینک در بنای یادگاری لینکولن صحبت کرد که گفت "من یک رویا دارم."

سال گذشته در مراسم تجلیل از امضای قانون حقوق مدنی ۱۹۶۴ توسط لیندون جانسن سخنرانی کرد.

این مطلب بااستفاده از آژانس خبری اسوشیتدپرس و صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG