لینک های دسترسی

تاثیر مرگ اسامه بر ایالات متحده


تاثیر مرگ اسامه بر ایالات متحده

پروفیسور جان اوکانر مفسر سیاسی و استاد سابق فلسفه در پوهنتون ویلیم پطرسن ایالت نیو جرسی در مورد تاثیر مرگ بن لادن بر امریکا گفت:

"دو یا سه تاثیر عمده دارد، اول اینکه ترسی که موجود بود که حمله دیگر صورت خواهد گرفت از بین رفت زیرا شخص عمده ایکه این حملات را طرح ریزی می نمود دیگر وجود ندارد.

دوم : استقبال مردم در امریکا بود که فریاد می زدند ایالات متحده امریکا یا (یو اس ای)، و این دقیقاً چیزی است که در مسابقات ورزشی صورت می گیرد که خود معنی پیروزی را می دهد، ما پیروز گردیدیم.

موضوع سوم فکر می کنم کسانی که در حملات یازدهم سپتمبر عزیزان خود را از دست دادند، اکنون احساس می کنند که در جهان یک اندازه عدالت موجود است."

پروفیسور اوکانر می گوید ممکن عکس العمل های متفاوتی در مورد عملیات امریکا در افغانستان و عراق در بین مردم و و حکومت امریکا ایجاد گردد.

یک عده شاید بگویند که ما به پیروزی بزرگی نایل گردیدیم که قدرت و توانائی استخبارات و قوای نظامی ما را نشان می دهد، و ما باید در افغانستان و عراق باقی بمانیم، ما می توانیم در آنجا پیروز گردیدم.

ولی عده هم خواهند گفت که ما برای از بین بردن بن لادن به افغانستان رفتیم، اکنون که بن لادن از بین رفته است، ما می توانیم از آنجا خارج گردیم. از اینرو بالای حکومت رئیس جمهور اوباما فشار وارد می گردد.

پروفیسور اوکانر در مورد اینکه به حکومت پاکستان در قسمت این عملیات اطلاح داده نشده بود گفت:

"این که این عملیات خصوصی نگهداشته شد زمینه انجام آن بیشتر گردید. اگر حکومت پاکستان از این موضوع متاثر و ناراحت است، قیمت کوچکی است که برای یک پیروزی بزرگ پرداخته می شود."

پروفیسور جان اوکانر گفت اینکه در مورد اینکه کسی جای اسامه بن لادن را خواهد گرفت یا نه مطمین نیست، ولی اینرا می داند که القاعده یک قهرمان خود را از دست داد که بدون شک روحیه شان را ضعیف می سازد.

XS
SM
MD
LG