لینک های دسترسی

روابط میان ایالات متحده و پاکستان


منطقۀ سرحدی میان افغاستان و پاکستان

آخرین رویدادی که باعث خشم عامۀ پاکستان شد، بمباردمان پاسگاه سرحدی پاکستان توسط نیرو های ایالات متحده- مستقردرافغانستان- در ماه نومبر گذشته بود.

بیست و چهار سرباز پاکستانی در این حمله کشته شد و جنرال اشفاق کیانی، فرمانده مقتدر اردوی پاکستان به محل حادثه سفر کرد تا احترام کامل نظامی را به قربانیان به جا آورد.

این حملۀ هوایی، حملۀ نیرو های ویژۀ ایالات متحده بر مخفیگاه اسامه بن لادن در نزدیکی اسلام آباد و وارد شدن اتهام قتل بر یک قرار دادی ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده یا CIA در لاهور، سبب سردی و تیرگی روابط ایالات متحده با پاکستان شد.

پاکستان برای مدتی راه مهم تدارکاتی قوای ایالات متحده و سربازان بین المللی را که از قلمرو آن کشور می گذرد، مسدود ساخت.

متیو نلسن از دانشگاه لندن می گوید که این روابط با صمیمیت و نزدیکی یی که در گذشته داشت، هرگز دو باره بر قرار نخواهد شد.

این امر در اواسط همین ماه آشکار شد، زمانیکه آصف علی زرداری، رییس جمهور پاکستان میزبان محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران و حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان بود.

انتظار می رود که ایالات متحده با سفر جنرال جیمس متیس، فرمانده نظامی ایالات متحده در مرکز و جنوب آسیا به اسلام آباد با این امر رویارویی کند.

جنرال جان الن، فرمانده عمومی قوای بین المللی در افغانستان مشارکت میان اسلام آباد و واشنگتن در سطح ستراتیژیک را نیاز مبرم می خواند. او می گوید: "آنچه را نیاز به انجام آن داریم، اعادۀ تمایل برای همکاری به سطح ستراتیژیک می باشد."

ماتیو ایلسن استاد پوهنتون لندن
ماتیو ایلسن استاد پوهنتون لندن

متیو نلسن می گوید که این امر باید در صدر اولویت های ایالات متحده در منطقه قرار گیرد.

"البته که ثبات پاکستان یکی از علایم مهم ستراتیژیک ایالات متحده در منطقه است. افغانستان مهم است. اما پاکستان مهمتر از آن است."

نلسن و سایر آگاهان می گویند که ایالات متحده برای بهبود روابط با پاکستان باید راهی را دریابد تا خشم عامۀ را بزداید. اما این کار روز به روز دشوار تر می شود زیرا برخی سیاستمداران و رهبران مذهبی پاکستان در جریان آمادگی ها برای انتخابات پارلمانی آن کشور که انتظار می رود قبل از وقت برگزار شود، خشم مردم را بیشتر دامن می زنند.

XS
SM
MD
LG