لینک های دسترسی

خبرگزاری 'فرانس پرس' و 'نیویورک تایمز': روابط تیره ایالات متحده و پاکستان


خبرگزاری 'فرانس پرس' و 'نیویورک تایمز': روابط تیره ایالات متحده و پاکستان

مامورین امریکایی به این باور اند که روابط ایالات متحده با پاکستان شدیداً صدمه دیده است و ائتلاف ضد دهشت افگنی بین دو کشور فقط به یک شکل محدود منحصر خواهد بود.

روابط میان ایالات متحده و پاکستان بعد از یک حملۀ ناتو در ماه نومبر در حالی کشیده تر شد، که آن حمله باعث کشته شدن ۲۴ عسکر پاکستانی گردید.

یک هئیت تحقیقاتی مشترک ایالات متحده و ناتو، به این نتیجه رسید که اشتباهات و ارتباطات نادرست در نتیجه ناهماهنگی ها منجر به کشته شدن این عساکر گردیده است. پاکستان این یافته ها را رد نموده است.

روزنامه نیویارک تایمز از قول مامورین امریکایی و پاکستانی که نام نبرده است میگوید این مامورین تائید نموده اند که تیرگی روابط قابلیت ها و موثریت حمله بر تندروان افراطی اسلامی مستقر در پاکستان و حرکت کاروان های اکمالاتی ناتو را برای عساکر در افغانستان، صدمه خواهد زد.

با تیرگی روابط، ایالات متحده مجبور به محدود ساختن حملات طیارات بدون پیلوت به مناطق قبایلی پاکستان خواهد شد و در همین ارتباط روزنامۀ لاس انجلس تایمز از یک مقام ایالات متحده نقل کرده که میگوید، ادارۀ استخبارات مرکزی این کشور، حملات طیاره های بدون پیلوت را، مؤقتاً توقف داده است. مامورین میگویند این اقدام در تلاش جهت احیای مجدد روابط کشیده با پاکستان اتخاذ شده است.

گزارش روزنامه مشعر است که توقف شش هفته یی حملات طیاره های بدون پیلوت در لابلای یک مناظرۀ جدی در ادارۀ براک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده به میان آمد. قرار است این مناظره، آیندۀ حملات طیاره های بدون پیلوت را در پاکستان نیز مورد بحث قرار دهد.

لاس انجلس تایمز از مقامات وزارت خارجه و شورای امنیت ملی ایالات متحده نقل کرده که میگویند، حملات هوایی مؤثر نمیباشد زیرا تندروان پایین رتبۀ که در آن حملات از بین میروند، به سادگی عوض میشوند.

اردوی پاکستان در یک اطلاعیه گفته است که آخرین پرواز حامل تجهیزات و پرسونل ایالات متحده، پایگاه هوایی شمسی را ترک گفت.

گمان می رفت که ایالات متحده از پایگاه هوایی شمسی برای حملات طیاره های بدون پیلوت علیه قوماندانان طالبان و القاعده در ساحات قبایلی هم سرحد با افغانستان استفاده می کرد.

از جانب دیگر، ایالات متحده مجبور خواهد شد تا تعداد جاسوسان و عساکر خود را هم در داخل پاکستان کاهش داده و مصارف بیشتر را برای انتقال اکملات از طریق هوا برای عساکر خود در افغانستان ماقبل گردد.

روزنامه نیویارک تایمز میگوید با تیرگی روابط، ایالات متحده، مساعدت ها به پاکستان را بصورت فاحشی کاهش خواهد داد. روزنامه به نقل از یک مامور ارشد امریکایی میگوید ما دوره بعد از ۱۱ سپامبر سال ۲۰۱۱ را بسته خواهیم نمود. پاکستان واضحاً به ما گفته است که آنان روابط بین دو کشور را از هر جهت آن دوباره بررسی خواهند نمود.

مامورین ایالات متحده میگویند در هر حال روابط دو جانبه، به یک شکلی متضرر خواهد شد ولی خط فاصل زمانیکه پاکستان نتیجه تحقیقات کشته شدن عساکر را اعلام نماید، تعین خواهد شد.

یوسف رضا گیلانی، صدر اعظم پاکستان هفته قبل گفت که برای احیای مجدد روابط آن کشور با ایالات متحده ملاقات خواهد کرد.

او گفت "در روابط با ایالات متحده فراز و نشیب های زیادی وجود داشته است. من این موضوع را به کمیتۀ امنیت ملی پارلمان راجع ساختم و آنها آن را مورد ارزیابی قرار داده اند."

XS
SM
MD
LG