لینک های دسترسی

امریکا مدارک به دست آمده از پناهگاه بن لادن را نشر کرد


اسامه بن لادن در ماه می ۲۰۱۱ از سوی نیرو های ویژۀ امریکایی در پاکستان کشته شد

مقام های استخباراتی ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه مدارکی را نشر کردند که گفته می شود از پناهگاه رهبر القاعده به دست آمده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز اسناد یاد شده در ماه می ۲۰۱۱ در جریان تهاجم کماندو های ویژۀ امریکایی بر مخفیگاه اسامه بن لادن در شهر ایبت آباد پاکستان به دست آمده است.

دفتر استخبارات ملی ایالات متحده گفته است که این اسناد پس از بررسی جدی از سوی اداره های حکومت ایالات متحده و همسو با تاکید رئیس جمهور باراک اوباما برای شفافیت بیشتر نشر می شود.

این اداره با نشر خبرنامه یی گفته است که مصوبۀ سال ۲۰۱۴ حکومت ایالات متحده به ریاست استخبارات ملی امریکا این اجازه را می دهد که مدارک یادشده را پیش از نشر بررسی کند.

در میان این مدارک فهرست درازی از مجموعۀ کتاب ها (به زبان انگلیسی)، گزارش مرکز های پژوهشی، اسناد حکومت ایالات متحده و مواد نشر شده از سوی گروه های تندرو شامل می باشد.

در نخستین واکنش به این اقدام حکومت امریکا، دیفین نونس رئیس کمیتۀ استخبارات مجلس نمایندگان ایالات متحده در بیانیه یی گفته است که به سود مردم امریکا، دانشمندان، خبرنگاران و تاریخ نویسان است تا فرصت خواندن و درک اسناد بن لادن را داشته باشند.

این قانونگذار امریکایی، اقدام اخیر حکومت امریکا را "گامی در مسیر درست" خوانده است. او ابراز امیدواری کرده است تا اسناد بیشتری در این مورد نشر شود.

XS
SM
MD
LG