لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا با مکسیکو و کانادا توافق جدید تجارتی امضا کرد


عکس: آرشیف

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا چهارشنبه ۲۹ جنوری (نهم دلو) توافق جدید تجارتی را با مکسیکو و کانادا امضا کرد.

توافق تجارت جدید میان ایالات متحده، مکسیکو و کانادا، جایگزین توافق تجارتی نفتا یا توافق تجارت آزاد امریکای شمالی شد که از امضای آن ۲۶ سال سپری می شود.

امضای توافق‌های تجارتی ایالات متحده با سایر کشورهای جهان از وعده‌های عمدۀ کمپاین انتخاباتی آقای ترمپ در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا بود. اکنون با فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری در امریکا، رییس جمهور ترمپ در صدد انجام آن است.

آقای ترمپ در مراسم امضای این توافق گفت: "امروز بلاخره به کابوس نفتا پایان بخشیدیم. پیمان جدید بزرگترین، عادلانه ترین، متوازن ترین و عصری‌ترین توافقی است که تا کنون امضا شده است. هرگز چنین چیزی وجود نداشته است".

رییس جمهور ترمپ که بارها نفتا را "یکی از بدترین معاملات تجارتی در تاریخ تجارت" عنوان کرده است، امضای پیمان جدید تجارتی را "پیروزی عظیم دهقانان، زمینداران، کارمندان سکتور انرژی و فابریکه‌ها" در ایالت‌های ۵۰ گانۀ امریکا عنوان کرد.

توافق جدید شامل قوانین جدی در مورد فابریکه‌های تولید موتر، تجارت از طریق انترنت و شرایط نیروی بشری است. اما این توافق، تغییری را در میزان تجارت که ارزش آن سالانه به ۱.۲ هزار میلیارد دالر می رسد، به وجود نخواهد آورد.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای گفته است که پیمان جدید تجارتی امریکا، مکسیکو و کانادا نزدیک به ۶۰۰ هزار شغل را ایجاد کرده و فعالیت‌های اقتصادی در چارچوب این توافق ۲۳۵ میلیارد دالر درآمد را تولید خواهد کرد.

این توافق تا زمانی که از سوی مجلس نمایندگان کانادا تصویب نشود، عملی نخواهد شد. جستین ترودو، صدر اعظم کانادا خواستار تصویب فوری این توافق شده است. مکسیکو سال گذشته این توافق را منظور و تصویب کرده بود.

XS
SM
MD
LG