لینک های دسترسی

Breaking News

کری: نقش مخالفین اسد در مهار داعش با اهمیت است


ملاقات کری با الجربا رهبر مخالفان حکومت سوریه

آقای کری در ملاقات مختصری با آقای الجربا گفت که مخالفان میانه رو سوری نقش مهمی در بازداشت پیشرفت های گروه کشور اسلامی عراق و شام در عراق داشته می تواند.

این گروه سنی مذهب، قسمت های زیاد سوریه را زیر اداره دارد و در هفته های اخیر بخش های از عراق را نیز تصرف کرده است.

آقای الجربا، می گوید که رفت و آمد شورشیان در امتداد سرحد باز - میان سوریه و عراق - یک نوع سردرگمی را در سرتاسر منطقه ایجاد کرده است.

رهبر مخالفین حکومت سوریه، روز جمعه در جده؛ به جان کری، وزیر خارجۀ امریکا گفت که جنگ علیه دهشت افگنی باید قویتر از هر زمان دیگر باشد.

او خواهان کمک های بیشتر خارجی از ایالات متحده و عربستان سعودی شد.

آقای کری به جربا گفت که شورشیان میانه رو، در امتداد سرحد، از اهمیت به سزای در مبارزه علیه افراطی های سنی مذهب داعش برخوردار اند.

استقبال سعودی از امریکا

آقای کری یک روز پس از آن به عربستان سعودی سفر کرد که رئیس جمهور باراک اوباما از کانگرس خواست تا ۵۰۰ میلیون دالر را برای تجهیز و آموزش مخالفان سوری تخصیص دهد.

این خبر را عربستان سعودی استقبال می کند زیرا آن کشور بزرگترین حامی مخالفان حکومت بشارالاسد در سوریه می باشد و از ایالات متحده به خاطر کمک نکردن آنان در جنگ علیه اسد همواره انتقاد کرده است.

احمد العتر، پژوهشگر امور دفاعی یک نهاد پژوهشی دوبی می گوید که از دیدگاه ریاض، اقدام نکردن واشنگتن در مقابل داعش باعث شد آن گروه در داخل عراق مناطق را تصرف کنند.

آقای العتر می گوید که با عدم حمایت از اعتدالی ها "ایالات متحده حمایت دیگران را از داعش زیاد ساخت و آن گروه نیز از نبود حاکمیت قانون در سوریه استفادۀ اعظمی کردند."

اقدامات سعودی در برابر داعش

در واکنش به پیشرفت های گروه داعش در عراق، که سلطنت های سنی مذهب شرق میانه را رد می کنند، شاه عبدالله هفتۀ گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از تهدید به گفتۀ او دهشت افگنی، تمام اقدامات لازم را روی دست گیرند.

این گفته های او اقدام علیه جهادی های محلی را دربر می گیرد که از داعش طرفداری می کنند.

گریگوری گاس، پژوهشگر نهاد بروکینگز، می گوید که بخش عمدۀ حمایت مالی برای داعش در عراق از اعانه دهندگان خلیجی می آید زیرا آنان حکومت شیعه در عراق را دست نشاندۀ ایران می دانند.

ملاقات وزیر خارجۀ امریکا با شاه عربستان سعودی
ملاقات وزیر خارجۀ امریکا با شاه عربستان سعودی

آقای گاس می گوید که شک و گمان زیادی وجود دارد که داعش در داخل عربستان سعودی حمایت کنندگانی دارد. به باور این پژوهشگر نهاد بروکیکنز "داعش از جانب حکومت نه، بلکه اعانه دهندگان انفرادی و آنانی که درگیر جنگ منطقه یی می باشند، حمایت می گردند."

گاس به این عقیده است که حتا در بین رهبریت سعودی نسبت به قدرت یافتن افراطی های سنی مذهب، بیم نفوذ ایران بیشتر است.

او به این نظر است که "احساسی در ریاض وجود داشته باشد که داعش را از بین دو تهدید، ضعیف تر بینند و دلیل آن در حال حاضر تاکتیکی باشد." گاس علاوه می کند که "واشنگتن نیز در مورد نفوذ ایران نگران است، ولی اولولیت کنونی رسیدگی به تهدید داعش است."

ایالات متحده از عربستان سعودی و سایر کشور های خلیج می خواهد تا جریان تمویل مالی انفرادی را به گروه داعش توقف دهند.

در جریان مذاکرات روز سه شنبه در پاریس، آقای کری از کشور های خلیج خواست تا با کاربرد نفوذ شان در بین اقوام سنی عراق، آن کشور را از رفتن به جنگ داخلی نجات دهند.

وزیر خارجۀ امریکا هشدار داد که دید منفی رهبران خلیج نسبت به نوری المالکی، صدراعظم شیعه مذهب عراق، پیامد های خطرناکی در پی خواهد داشت.

گزارش: صدای امریکا

ترجمه: سید ظفر هاشمی

XS
SM
MD
LG