لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به روسیه: به پیمان آسمان‌های باز برنمی‌گردیم


ایالات متحده می‌گوید که این کشور به پیمان کنترول تسلیحات "آسمان‌های باز" دوباره ملحق نخواهد شد؛ تصمیمی که روسیه آنرا ا "اشتباه سیاسی" خوانده است.

براساس این پیمان ۱۹۹۲، هر دو کشور حق داشتند بر فراز تاسیسات نظامی یک دیگر پرواز‌های نظارتی را انجام دهند.

تصمیم ترک این پیمان سال گذشته توسط ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده اتخاذ شده بود، اما مسکو امیدوار بود که ادارهٔ جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده آنرا دوباره احیا کند.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجهٔ ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ می (ششم جوزا) به همتای روسی گفت که ادارهٔ بایدن تصمیم گرفته تا به پیمان آسمان‌های باز دوباره برنگردد و روسیه را به نقض آن متهم کرد؛ اتهامی که مسکو آنرا رد کرده است.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه آمده است: "ایالات متحده متاسف است که پیمان آسمان باز به دلیل نقض روسیه تضعیف شده است… افزون برآن، رفتار روسیه از جمله اقدامات اخیر آن درارتباط به اوکراین، اقدامی یک شریکی نیست که به اعتمادسازی متعهد باشد."

این در حالی است که آقای بایدن در هنگام مبارزات انتخاباتی‌اش از این اقدام ادارهٔ ترمپ انتقاد کرده بود و آنرا یک عمل "کوتاه بینانه" توصیف کرده بود.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجهٔ روسیه روز جمعه ۲۸ می (هفتم جوزا) گفت که اقدام واشنگتن فرصت از دست رفته برای تقویت امنیت در اروپا است.

با این تصمیم واشنگتن، پیمان کنترول تسلیحات هسته‌ای "آغاز جدید" یگانه پیمان بین ایالات متحده و روسیه است که پا برجا باقی می‌ماند.

براساس این پیمان که در سال ۲۰۱۰ امضا شد، حد اعظمی سرگلوله‌های هسته‌ای ایالات متحده و روسیه که بیشترین تسلیحات هسته‌ای را در اختیار دارند به۱۵۵۰ سرگلوله محدود می‌شود.

ادارۀ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ مذاکرات در این خصوص را آغاز کرد و شرایطی را برای تمدید این پیمان پیشنهاد کرد که به دلیل مخالفت روسیه که خواستار تمدید این پیمان با شکل فعلی آن بود و نمی‌خواست تغییرات یا شرایط جدید به آن اضافه شود، دو طرف به توافق نرسیدند.

اما آقای جو بایدن تمدید آنرا بدون کدام شرایطی برای پنج سال دیگر پشنهاد کرد و پارلمان روسیه نیز آنرا تایید کرد.

XS
SM
MD
LG