لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا فروش طیاره های بی پیلوت را آسان می سازد


امریکا در ۲۰۲۵ قادر خواهد بود که به ارزش ۹.۸ ملیارد دالر طیاره های بی پیلوت را به متحدان خود بفروشد

ادارۀ دونالد ترمپ در حال نهایی سازی مقرارتی است تا بر اساس آن فروش طیاره های نظامی بی پیلوت ساخت امریکا به متحدان این کشور سهل ساخته شود.

مقامات ارشد امریکایی می گویند که هدف این اقدام، رقابت در برابر چین و اسرائیل است، دو کشوریکه به طور روز افزون طیاره های بی پیلوت را در بازارهای جهانی می‌فروشند.

رمی ناتان، یکی از لابی گران در انجمن صنعت فضایی، می گوید که فراهم آوری تسهیلات در قسمت فروش طیاره های بی پیلوت امریکایی به متحدین ایالات متحده، موجب اشتغالزایی در این کشور خواهد شد. به گفتۀ آقای ناتان، شرکت های امریکایی تولید کنندۀ طیاره های بی پیلوت بیشترین نفع را از این اقدام خواهند برد.

انتظار می رود که بیشتر اصلاحات در قسمت فروش طیاه های بی پیلوت استخباراتی و نظارتی که مجهز با سلاح نیست، فراهم گردد. این نوع طیاره های بدون سرنشین با کمره های پیشرفته و سیستم لایزری هدایت کننده مجهز خواهند بود، تجهیزاتی که به طیاره های نظامی مجهز با میزائیل و کشتی های جنگی کمک می کند تا اهداف را دقیق تر نشانه بگیرند.

مقامات امریکایی می گویند که آوردن اصلاحات در قسمت فروش طیاره های بی پیلوت امریکایی تنها محدود به اجندای دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، نیست که گفته است "تولیدات امریکایی را خریداری کنید" بلکه این اقدام می تواند صادرات امریکا را بیشتر تسهیل کند.

به گفتۀ یک مقام ارشد نظامی دیگر که نخواست از او نام گرفته شود، در مقررات جدید، فهرست بیش از ۱۰ کشور نیز ذکر شده است که می توانند به سرعت طیاره های بی پیلوت امریکایی را خریداری کنند. برخی از کشور های عضو ناتو و متحدان نزدیک ایالات متحده، چون بریتانیا، آسترالیا، کانادا و زیلاند جدید، نیز شامل این فهرست است.

تا حال، بریتانیا و به تازگی ایتالیا از محدود کشور های عضو ناتو بوده اند که اجازۀ خرید طیاره های بی پیلوت امریکایی مجهز با سلاح را داشته اند.

در ماه جون ۲۰۱۷، ایالات متحده فروش طیاره های بی پیلوت نظارتی را برای هند نیز تصویب کرد که ارزش آن به دو میلیارد دالر می رسد. اما فروش طیاره های بی پیلوت مجهز با سلاح برای هند هنوز نهایی نشده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۵، مقررات صادرات طیاره های بی پیلوت را بازنگری کرد، اما شرکت های تولید کنندۀ این طیاره ها شکایت داشتند که چنین مقررات در مقایسه با رقبای آنان در چین و اسرائیل، با محدویت مواجه است.

راچل استول، از مرکز تحقیقی استمسن مستقر در واشنگتن، می گوید که فراهم آوری تسهیلات در قسمت فروش طیاره های بی پیلوت، می تواند موجب تخطی از حقوق بشر نیز گردد. به گفتۀ خانم استول، اگر طیاره های بی پیلوت به کشورهای ناقض حقوق بشر فروخته شود، ممکن از آن بر ضد "غیر نظامیان" استفاده شود.

در سال ۲۰۱۶، فروش طیاره های بی پیلوت امریکایی به ۲.۸ میلیارد دالر رسید. اما کارشناسان پیش بینی می کنند که در صورت اصلاحات در قسمت فروش طیاره های بی پیلوت، فروش این طیاره ها در سال ۲۰۲۵ به ۹.۸ میلیارد دالر خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG