لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش جهانی به سخنان نامزد پیشتاز ریاست جمهوری امریکا


دانالد ترمپ، کاندید ریاست جمهوری امریکا از حزب جمهوریخواه است.

پیشنهاد دانالد ترمپ کاندید ریاست جمهوری امریکا از حزب جمهوریخواه که همۀ مسلمانان باید از ورود به ایالات متحده منع شوند سبب بروز واکنش خشمگینانه درسراسر جهان گردیده است.

در بریتانیا، یک شبکۀ انترنتی رسمی با امضای یکصد هزار نفر خواستار منع ورود وی به آن کشور گردیده – یعنی آن موضوع در مباحثات مجلس درنظر گرفته شود.

تسمینه احمد شیخ قانونگزار بریتانیایی می گوید "ما اکنون ۸۴ تن واعظان نفرت داریم که ورود شان به این کشور منع است. به نظرم آنچه دانالد ترمپ گفته است معادل سخنان نفرت است. و بنابراین از حکومت می خواهم وی را هشتاد و پنجمین فرد ممنوع الورود به کشور قرار دهد".

آقای ترمپ گفته بود که پولیس از زندگی شان دربعضی محله های مسلمان نشین لندن هراس دارد. دیوید کمرون صدراعظم بریتانیا و شاروال لندن در مداخله ای نادر اظهارات وی را به عنوان یک اعلان ناخوش آیند و تفرقه افگنی محکوم کرد.

واکنش فرانسوی ها

در پاریس، جراحات روانی ناشی از حملات تروریستی ماه نومبر هنوز هم به حال خود باقی است اما بسیاری از باشندگان پاریس اظهارات ترمپ را محکوم کردند.

متلدا ادروویچ باشندۀ پاریس می گوید "او (ترمپ) نباید در سیاست امریکا جایی داشته باشد".

اندونیزیا بزرگترین کشور مسلمان در جهان است. باشندگان جاکارتا پایتخت اندونیزیا اظهارات آقای ترمپ را به مثابۀ تهدیدی به مسلمانان مردود دانستند.

انیس ایکایانی باشندۀ جاکارتا می گوید "اسلام به ما می آموزد که همیشه به همنوعان خود کارهای خوب انجام بدهیم. بناً نظرات ترمپ خیلی بی مورد است زیرا نمایانگر روش نامناسب در برابر اسلام است".

آقای ترمپ پیشنهاد کرده که ایالات متحده باید منابع نفتی عراق را با درنظر داشت مصارف نظامی امریکا ضبط کند. بنابر این پیشنهاد او برای منع ورود مسلمانان خشم عراقی ها را نیز برانگیخته است.

ایالات متحده تحت برنامۀ ملل متحد، بزرگترین تعداد اسکان مجدد پناهندگان را ارایه می کند.

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امورپناهندگان در سویس است.

فلمینگ می گوید "ما نگرانی داریم که سخنانی که در مبارزات انتخاباتی بکار می رود برنامۀ فوق العاده مهم اسکان مجدد را درمعرض خطر قرار میدهد".


تحلیگران می گویند که این اظهارات دانالد ترمپ به دلیلی باعث برانگیختن واکنش های جهانی گردیده است که وی در نظرسنجی ها نامزد پشتاز ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه می باشد.

گزارشگر: هنری ریجول خبرنگار صدای امریکا از لندن

ترجمه: نسرین محمود عزیزی

XS
SM
MD
LG